Sposoby na zgagę w ciąży

Przyczyny częstej zgagi w ciąży

Różne czynniki wpływają w ciąży na częstsze występowanie zgagi:

  • Twoje dziecko rośnie i zwiększa nacisk na niektóre Twoje organy wewnętrzne, między innymi żołądek. Kwas żołądkowy i kwaśna papka pokarmowa są zatem wypychane w kierunku przełyku.
  • Jednocześnie Twoje ciało wydziela więcej progesteronu, który współodpowiedzialny jest za wiotczenie mięśni. Przez to osłabia się działanie dolnego zwieracza przełyku, który zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Taka sytuacja ułatwia przedostawanie się soków żołądkowych do części przewodu pokarmowego leżących powyżej żołądka, co wywołuje nieprzyjemny refluks.
  • Twój układ trawienny pracuje wolniej w czasie ciąży. Nawet jeśli od ostatniego posiłku minęło trochę czasu, niewykluczone, że kwaśna treść żołądkowa może się cofnąć i wywołać zgagę, zwłaszcza w pozycji leżącej lub pochylonej.

Objawy zgagi w ciąży

Zgaga w ciąży może występować z różnym nasileniem, zależnie od stopnia zakłócenia pracy przełyku. Kto cierpi na zgagę, może skarżyć się na częste odbijanie, chrząkanie, „uczucie kluski w gardle”, uczucie sytości, kwaśny posmak w ustach bądź wzmożoną produkcję śliny. W przypadku zgagi o cięższym przebiegu mogą wystąpić skurcze mięśni brzucha po posiłku, a także bóle żołądka, klatki piersiowej czy gardła.

Zapobieganie w ciąży

Często wystarczą małe zmiany w Twoim codziennym programie dnia, aby zapobiec występowaniu zgagi w ciąży:

  • Unikaj niektórych potraw i napojów: Twoje posiłki nie powinny być zbyt tłuste i pikantne. Ciesz się słodyczami w umiarkowanych ilościach i zrezygnuj z picia kawy, palenia tytoniu i konsumpcji alkoholu. Również gazowane napoje i kwaśne soki mogą wywołać refluks. Od czasu do czasu możesz także pić rozpuszczony w letniej wodzie roztwór mączki skalnej (tak zwanej ziemi leczniczej).
  • Zjadaj świadomie małe posiłki. Jedz zamiast trzech dużych 5-6 małych posiłków w ciągu dnia w mniej więcej regularnych odstępach czasowych. Nie jedz w pośpiechu. Poświęć czas na świadome rozkoszowanie się posiłkiem i dokładne jego rozdrobnienie w ustach. Luźne ubranie zapobiegnie dodatkowemu uciskowi na żołądek.
  • Odciążaj żołądek wieczorami. Zwłaszcza nocą, kiedy Twoje ciało leży płasko w łóżku wiele kobiet odczuwa nieprzyjemne palenie w mostku i w gardle. Możesz temu zapobiec, jeśli Twój ostatni posiłek zjesz przynajmniej dwie godziny przed snem. Spróbuj także spać z lekko uniesioną klatką piersiową, przez co utrudnisz przedostawanie się soków żołądkowych do przełyku.

Leczenie zgagi w ciąży

Jeżeli nie chcesz sięgać po lekarstwa, możesz na początek wypróbować kilka domowych sposobów. Herbata z kopru włoskiego lub łyżeczka musztardy po posiłku łagodzą tego typu dolegliwości i pobudzają trawienie.

Również sok z ziemniaka pomaga pozbyć się zgagi. Wystarczy 5 ml 3-4 razy dziennie, aby zneutralizować nadwyżkę kwasów w żołądku. Sok taki możesz przygotować samodzielnie. Używaj do tego ziemniaków ze sprawdzonych źródeł – najlepiej z uprawy ekologicznej. W tym celu zetrzyj ziemniaka na tarce, a następnie odcedź przez czysty ręcznik kuchenny, zbierając wyciśnięty sok. Zwróć przy tym szczególną uwagę, aby ziemniak nie posiadał zielonych plamek – miejsca te zawierają substancje, które mają odwrotne działanie – powodują bóle i skurcze żołądka.

Jeśli jednak po tych kuracjach nie zaobserwujesz żadnej poprawy to wiedz, że są lekarstwa, które możesz przyjmować także w ciąży, a które pomogą Ci wygrać ze zgagą. Substancje czynne takie jak alginian sodu, magaldrat czy hydrotalcyt pomogą złagodzić objawy. Jeśli to nie wystarczy, lekarz będzie mógł zalecić Ci blokery receptora H2, które pomogą uregulować produkcję kwasu żołądkowego.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+