FAQ – Pytania i odpowiedzi – Karmienie piersią

Mam małe piersi. Czy będę miała wystarczającą ilość pokarmu, aby karmić dziecko naturalnie?

Rozmiar biustu nie ma żadnego znaczenia i wpływu na ilość pokarmu. Niezależnie od tego czy nosisz rozmiar A czy D możesz zgromadzić wystarczającą ilość pokarmu aby zaspokoić potrzeby Twojego Maluszka. Natura stworzyła kobiety w taki sposób, że im więcej dziecko ssie pierś tym więcej pokarmu produkuje matka. Wystarczy spojrzeć na mamy karmiące bliźniaki – mają wystarczającą ilość pokarmu w piersiach aby sprostać wymaganiom obu Maluszków.

Karmię dziecko piersią. Mam obolałe sutki. Czy robię coś źle?

Maluszek może źle przykładać usta do Twojej piersi. Jeśli przyłoży usta prawidłowo mleko będzie dobrze lecieć i nie powinnaś mieć obolałych sutków. Możesz pomóc swojemu dziecku odpowiednio ułożyć usta. Przykładając Maluszka do piersi dotknij sutkiem jego dolnej wargi, Maluch odwróci się w odpowiednią stronę. Kiedy otworzy usta unieś pierś jedną ręką, drugą przysuń dziecko blisko siebie.

Możesz też spróbować zmienić pozycję, w jakiej karmisz Maluszka. Ponieważ dziecko zawsze ssie na początku karmienia mocniej, zacznij karmienie tą piersią, która jest mniej wrażliwa. Twoje piersi potrzebują stymulacji, aby gromadzić pokarm. Częste karmienie pobudza piersi do produkcji mleka. Dlatego tak bardzo ważne jest abyś często karmiła.

Karmię Maluszka piersią, jednak chcę wrócić do pracy. Czy mogę nadal karmić naturalnie?

Karmienie piersią dla pracującej mamy jest kwestią organizacji. Jeśli dobrze to rozplanujesz oczywiście możesz nadal karmić Maluszka naturalnie. Oto przykładowy plan:
Nakarm Maluszka wcześnie rano tuż po przebudzeniu.
Następnie zaraz przed wyjściem do pracy.
W pracy ściągnij dwa/trzy razy pokarm na następny dzień. Przechowuj ściągnięte mleko w lodówce.
Podczas gdy Ty jesteś w pracy, osoba opiekująca się Twoim Maluchem, nakarmi dziecko przechowanym mlekiem.
Nakarm dziecko zaraz po przyjściu z pracy lub odebraniu ze żłobka.

Czy równocześnie mogę karmić Maluszka piersią oraz produktami mlekozastępczymi?

Wiele kobiet od czasu do czasu zastępuje karmienie piersią produktami gotowymi. Dzieje się tak np. w przypadku gdy mama chce wrócić do pracy. Z karmieniem butelką najlepiej jednak poczekać aż dziecko się przyzwyczai do karmienia piersią, a Ty będziesz miała stałą ilość mleka w piersiach, odpowiednią żeby wykarmić Malucha. Odpowiednim momentem, aby wprowadzić do diety dziecka produkty mlekozastępcze, jest 6. tydzień życia Maleństwa. Wspólnie z Waszym pediatrą wybierzecie z pewnością najbardziej odpowiednie i dostosowane do potrzeb dziecka mleko modyfikowane. Ważne jest przede wszystkim to, aby było ono jak najbardziej zbliżone po względem składu do naturalnego pokarmu kobiety.

Karmię dziecko piersią. Mam obolałe sutki. Czy robię coś źle?

Mleko matki jest idealne dla Twojego Maluszka. Zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne szczególnie w pierwszych 6. miesiącach życia Maleństwa. Chroni dziecko przed infekcjami i jest dobrze trawione. Karmienie piersią jest dobre również dla Ciebie. Jest wygodne i ekonomicznie. Możesz karmić swojego Maluszka wszędzie i o każdej porze. Nie musisz kupować butelek i smoczków, oczywiście pod warunkiem, że nie planujesz od czasu do czasu karmić dziecka butelką. Dzięki temu, że karmisz naturalnie Twoje piersi wrócą do formy z przed ciąży. Ponadto badania dowodzą, że u kobiet, które karmiły piersią spada ryzyko zachorowania na niektore typy nowotworów. Kobiety, które karmiły piersią mówią o niepowtarzalnej więzi między nią a Maluszkiem, która tworzy się podczas karmienia dziecka.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+