Szanse na powodzenie sztucznego zapłodnienia

Szanse na powodzenie inseminacji

Skuteczność zabiegu inseminacji wynosi około 10 % podczas każdego cyklu. Niestety szanse na zajście w ciążę maleją z każdą kolejną próbą. Zazwyczaj przeprowadza się sześć prób, chyba że para zdecyduje się na wcześniejsze przerwanie leczenia. Około 25-35% kobiet zachodzi w ciążę po serii sześciu wszczepień. Jeśli jednak zabieg inseminacji nie przyniesie upragnionych efektów, można skorzystać z innych metod, jakie daje sztuczne zapłodnienie, np. in vitro lub ISCI (pochodna in vitro). Są one duzo droższe niż inseminacja, ale szanse na powodzenie są większe.

In vitro i ICSI

Statystyki mówią, że 25-35% zabiegów in vitro i ICSI kończy się powodzeniem. Te metody stosowane są coraz częściej, gdyż ich skuteczność jest naprawdę wysoka i daje takie same szanse na posiadanie potomstwa, jakie mają zdrowe pary.
Sztuczne zapłodnienie umożliwiło już prawie 50% starającycym się o dziecko, spełnienie ich marzeń. Jeśli jednak stworzy się odpowiednie warunki i maksymalnie wykorzysta osiągnięcia medycyny, to szanse na powodzenie sztucznego zapłodnienia mogą wzrosnąć nawet do 60-80%.
W przypadku niedrożności jajowodów lub ciężkiego przypadku męskiej niepłodności, kiedy konieczne jest zapłonienie komórki poza organizmem kobiety, prawdopodobieństwo zajścia w ciażę maleje do 50-60%

Wiek ma wpływ na powodzenie sztucznego zapłodnienia

Im kobieta jest starsza, tym maleją szanse na powodzenie sztucznego zapłodnienia. Badania wykazują, że możliwości młodych kobiet na zajście w ciążę są dużo wyższe, i tak u kobiet poniżej 40 roku życia, prawdopodobiństwo na zajście w ciążę, po wszczepieniu dwóch „idealnych” embrionów wynosi trochę powyżej 37%, natomiast w przypadku kobiet poniżej 35 lat, nawet ponad 40% przy każdym cyklu. Wpływ wieku na  leczenie bezpłodności jest zatem niewykle duży.

Inne czynniki zwiększające szanse na powodzenie sztucznego zapłodnienia

Styl życia, wcześniejsze terapie, próby zajścia w ciażę i poronienia mogą decydować o powoedzeniu sztucznego zapłodnienia. To niezykle istontne, aby dokładnie zdiagnozować przyczyny bezpłodności, dlatego postaraj się dostarczyć wszystkich możliwych informacji swojemu lekarzowi ginekologowi.

Zapłodnienie nie zawsze kończy się ciążą

Każda para decydująca się na sztuczne zapłodnienie, powinna mieć świadomość tego, że nie każde udane zapłodnienie, wiąże się z narodzinami dziecka. Bardzo często dochodzi bowiem do poronień (20%) lub do ciąży pozamacicznej (5 %).

Cierpliwość bywa kluczem do szczęścia

Podobnie, jak podczas naturalnych metod starania się o dziecko, tak i przy wykorzystaniu metod sztucznego zapłodnienia, przyda się ogromna dawka cierpliwości. Sztuczne zapłodnienie jest procesem długotrwałym i wiąże się z licznymi wizytami u lekarza, badaniami i zabiegami. Dlatego decyzja o sztucznym zapłodnieniu powinna być bardzo świadoma i zaakceptowana przed oboje partnerów. To niewzykle ważne, aby w okresie leczenia, dzielić się z partnerem swoimi troskami i wątpliwościami. Można zgłosić się także do psychologa lub porozmawiać z leakrzem, ważne jest bowiem, aby podczas leczenia przeżywaćzredukować do zera ilość sytuacji stresujących, gdyż one również mają negatywny wpływ na płodność.

Dalsze informacje

Sztuczne zapłodnienie stwarza niewątpliwie ogromną szansę na posiadanie upragnionego potomstwa. Wiąże się jednak z obciążeniami zdrowia i psychiki leczonych. W Polsce, sztuczne zapłodnienie wciąż wywołuje wiele kontrowersji.
Dowiedz się więcej, na temat leczenia bezpłodności oraz innych metod sztucznego zapłodnienia w dziale „Sztuczne zapłodnienie”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+