Gdy nie można karmić piersią

Karmienie dziecka matczynym mlekiem ma wiele zalet. Przede wszystkim skład i forma mleka kobiecego jest niezwykle korzystna dla dorastającego malucha. Pokarm matczyny jest tak przystosowany aby był łatwo przyswajalny, zapobiegał wszelakim alergiom pokarmowym jak również pełnił funkcje ochronne. Oprócz tego dowiedziono również ważne funkcje psychologiczne karmienia naturalnego. Badania naukowe sugerują, że dziewczynki karmione naturalnie zdecydowanie rzadziej chorują na anoreksję niż karmione sztucznie.

Jeśli jednak z pewnych przyczyn matka nie może karmić swojego dziecka naturalnie powinna zapoznać się z preparatami dostępnymi na rynku mającymi możliwie jak najbardziej naśladować matczyny odpowiednik.

Rozwój dziecka przebiega w niejednakowym tempie, skład mleka matczynego również podlega w tym czasie zmianom podążając za potrzebami noworodka dlatego dobór odpowiedniego preparatu zastępującego mleko jest niezwykle ważny.

Najważniejszą zasadą sztucznego karmienia jest absolutna rezygnacja z podawania mleka krowiego, którego skład mocno odbiega od ideału jakim jest mleko kobiece.

Młode mamy zaopatrują się w mleko zmodyfikowane, produkowane co prawda na bazie mleka krowiego jednak poddane wielu procesom które mają upodobnić je do mleka kobiecego. Mleko modyfikowane w porównaniu z krowim ma obniżoną zawartość białka i zmienioną jakość tłuszczu poprzez dodanie roślinnych olejów, uzupełniony poziom laktozy (mleko krowie zawiera prawie o połowę mniej laktozy niż mleko kobiece), obniżoną zawartość składników mineralnych, uzupełnione witaminy i niektóre makro- i mikroelementy.

Każda matka powinna mieć jednak świadomość, że pomimo ogromnego postępu technologicznego i ciągłych badań nad udoskonalaniem mleka modyfikowanego, nadal różni się ono od ideału. Nie posiada chociażby czynników korzystnie wpływających na odporność malucha. Dlatego karmienie sztuczne powinno być praktykowane tylko w wyjątkowych okolicznościach, a w miarę możliwości mama powinna karmić naturalnie.

Na rynku dostępne są 2 rodzaje mleka modyfikowanego:

mleko początkowe – stosowane od urodzenia do 4 miesiąca życia dziecka, w tej grupie mamy:

– mleko modyfikowane – które ma nie zmienioną jakość białka mleka krowiego ale obniżoną jego ilość

– mleko adoptowane – w białku mleka przeważają białka serwatkowe

Dostępne mleka początkowe to Bebiko 1, Bebilon 1, Humana 1, Nan 1

mleko następne – stosowane u niemowląt powyżej 4 miesiąca życia; mleko to zawiera zmodyfikowane tłuszcze, cukry oraz składniki mineralne natomiast nie ma tu już zmian jakości białek. Są to: Bebiko 2, Bebilon 2, Humana 2, Nan 2.

Dodatkowo dostępne są również inne produkty spożywcze dla niemowląt i dzieci: przetwory mleczne, mleczno-zbożowe, bezmleczne, mieszane.

Wraz z wprowadzeniem mleka następnego powoli urozmaicamy jadłospis naszego maluszka w nowe i nieznane dla niego produkty:

  • ok. 5 miesiąca wprowadzamy owoce i warzywa oraz kaszki ryżowe i kukurydziane. Najlepiej zacząć od soków lub przecierów z jabłek, dobrze tolerowane są również morele czy maliny. Rezygnujemy z cytrusów, owoców tropikalnych a także dość uczulających truskawek i poziomek.
  • Z warzyw najlepiej podawać przetartą marchew, ziemniaki. Unikamy do 9 miesiąca warzyw strączkowych, kapustnych, cebulowych które mają właściwości wzdymające zwłaszcza u dzieci z tendencją do kolek.
  • od 6-7 miesiąca wprowadzamy do diety dziecka mięso, najlepiej w formie wkładki do zupy podawać mięso drobiowe, cielęce i królicze.
  • od 7 miesiąca wprowadzamy żółtka
  • od 10 miesiąca podajemy pieczywo pszenne, mieszane i wędliny (chude drobiowe, cielęce oraz wieprzowe)
  • po roku możemy już podawać twarogi, mleko krowie oraz białko jaja

Wprowadzać nowe produkty należy stopniowo i ostrożnie obserwując reakcję dziecka.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+