Implanty antykoncepcyjne

Implanty antykoncepcyjne przypominają swoim kształtem zapałki – to cienkie, kilkucentymetrowe patyczki. Umieszczenia implantu dokonuje tylko i wyłącznie lekarz poprzez nacięcie skóry ramienia, powyżej stawu łokciowego. Implant taki może chronić przed ciążą nawet przez 3 lata.

Tak działają implanty antykoncepcyjne

Po wszczepieniu implantu wydziela on stale niewielkie ilości progestagenu, który hamuje proces owulacji i zagęszcza śluz w szyjce macicy, blokując w ten sposób przedostanie się plemników do komórki jajowej. Progestagen to czysta forma gestagenu. Implanty antykoncepcyjne nie zawierają bowiem estrogenu. Chronią jednak przed ciążą przez 3 lata od wszczepienia. Jeśli jednak pocjentka źle znosi implant lub zdecyduje się na dziecko wcześniej niż po 3 latach, może spokojnie go usunąć. Wyjęcie implantu to niegroźny zabieg, choć wymaga niewielkiego nacięcia skóry. Kobieta może zajść w ciążę w podobnym czasie, jak po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Implanty antykoncepcyjne: zalety

  • Ponieważ implanty antykoncepcyjne zawierają tylko gestageny, są one przyjazne wszystkim kobietom źle reagującym na estrogen lub po prostu nie mogącym go przyjmować ze względu na problemy zdrowotne.
  • Po wszczepieniu implanty antykoncepcyjne nie wymagają żadnej „obsługi“, więc wręcz nieprawdopodobne jest, że zapomni się o nich, tak jak to bywa w przypadku tabletek.
  • Według wskaźnika Pearla, implanty antykoncepcyjne odznaczają się wysoką skutecznością antykoncepcyjną, która wynosi 0-0,08 i tym plasuje implanty na pierszym miejscu wśród najskuteczniejszych środków antykoncepcyjnych.
  • Ponieważ hormony są wydzielane bezpośrednio do krwi, implanty antykoncepcyjne nie podrażniają układu pokarmowego oraz nie powodują wymiotów i innych dolegliwości żołądkowych.

Implanty antykoncepcyjne: wady

  • Implanty antykoncepcyjne należą do najdroższych środków antykoncepcyjnych. Cena jednego implantu to ok. 1000 zł.
  • Usunięcie implantu niesie ze sobą kolejny wydatek w wysokości ok. 200-250 zł.
  • Miesiączkowanie staje się nieregularne, może dojść także do krwawień międzymiesiączkowych.
  • Niektóre kobiety skarżą się na napięcie i napuchnięcie piersi, bóle głowy, częste zmiany nastrojów czy spadek libido.
  • Czasem, przy usuwaniu implantu, mogą wystąpić pewne trudności i wtedy konieczne jest większe nacięcie skóry.

Skuteczność implantów antykoncepcyjnych

Implanty antykoncepcyjne odznaczają się wyjatkowo dobrym wskaźnikiem Pearla (0-0,08). To daje implantom pierwsze miejsce, jeśli chodzi o najwyższą skuteczność wśród środków antykoncepcyjnych. Jednak niektóre leki i antybiotyki mogą osłabić działanie implantów. Dlatego też, gdy zostaniesz zmuszona do przyjmowania innych leków, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+