Jak dbać o zęby najmłodszych?

Higiena jamy ustnej i regularne szczotkowanie zębów jest jednym z podstawowych, codziennych rytuałów. Jednak to, co dorosłym przychodzi bez trudu, dzieciom ciężej jest zrozumieć i zaakceptować. Jak nauczyć dziecko prawidłowej higieny jamy ustnej?

Wyrobienie u dzieci odpowiedniego nawyku dbania o jamę ustną w przyszłości ustrzeże każdego rodzica przed stresującymi każde dziecko wizytami w gabinecie stomatologicznym. Jak zachęcić dziecko do regularnego szczotkowania? Metod jest sporo.

Radosne szczotkowanie

Każde dziecko można zachęcić do regularnego szczotkowania zębów kilkoma sposobami. Jedną z podstawowych rzeczy jest zakupienie kolorowej szczoteczki do zębów – radosne barwy na pewno zachęcą malucha do częstego korzystania z pasty i szczoteczki. Od jakiegoś czasu na polskim rynku dostępne są szczoteczki przeznaczone wyłącznie dla dzieci – o fantazyjnych kształtach i kolorach, gumowe- aby lepiej można było je utrzymać. W sprzedaży są również pasty do zębów dla dzieci, które nie posiadają charakterystycznego miętowego smaku, ale zawartość fluoru w nich jest taka sama jak w tradycyjnych pastach. Codzienna wyprawa do łazienki może więc być smaczną przygodą i jednocześnie mniejszym kłopotem w przyszłości dla dbającego o zęby malucha rodzica.

Systematyczność w cenie!

Nauczenie dziecka systematyczności może okazać się trudniejsze niż samo zachęcanie malucha do szczotkowania. Być może pomocne okazać się może stworzenie specjalnego kalendarzyka dla dziecka, w którym rano i wieczorem będzie ono mogło – oczywiście po skończonym szczotkowaniu – zakolorować słoneczko lub księżyc. Ta niewielka czynność będzie traktowana jak swoista nagroda, a może i obudzi w dziecku smykałkę kolekcjonera.

Nie zawsze słodkie

O wpływie cukru zawartego w słodyczach, słodkich sokach oraz napojach nie trzeba przypominać – to właśnie on, i brak higieny, przyczynia się do najpopularniejszej choroby zębów dzieci: próchnicy. Dlatego warto zwrócić uwagę, co podajemy naszemu dziecku: czy są to produkty zdrowe? Czy dziecko ma dostęp do świeżych owoców i warzyw? Dobrym pomysłem jest przyzwyczajenie dziecka do wody mineralnej, która jest zdecydowanie zdrowsza od zagęszczanych soków owocowych. Bardzo ważne jest również jak najwcześniejsze przyzwyczajenie dziecka do pokarmów, które należy gryźć. Wzmocni to w dużym stopniu dziąsła.

Kiedy dziecko osiągnie wiek 5-6 lat, warto przeprowadzić z nim pogadankę na temat czystości jamy ustnej. W jej trakcie powinniśmy wytłumaczyć dziecku po co są nam zęby, jak ważną rolę odgrywają i zapewnić, ze odpowiednia pielęgnacja sprawi, ze będą one zdrową ozdobą uśmiechu.

Jeśli jednak u dziecka zauważymy jakiekolwiek zmiany, mogące świadczyć o powstającej próchnicy, warto udać się do stomatologa. Taka wizyta będzie również konieczna, kiedy dziecku zaczną wyżynać się stałe zęby. W województwie Śląskim znajdziemy stomatologów w wielu poradnia, takich jak poradnia stomatologiczna w Skoczowie, Tychach czy Bielsku-Białej.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+