Rotawirus

Powszechnie znany jako „biegunka niemowlęca”, „biegunka zimowa”, „grypa żołądkowa”, „ostre niebakteryjne zakazenie zolądka i jelit”, „ostre wirusowe zapalenie żołądkowo-jelitowe”. Nazwa Rota pochodzi z łaciny od slowa rota oznaczającego kolo. W owiekszeniu wirusy rota są owalne.

Rotawirus jest najbardziej niebezpieczny dla małych dzieci – od kilku miesięcy do 2, 3 lat. Przy ostrzejszych zachorowaniach konieczna jest pomoc lekarska, łącznie z pobytem w szpitalu na skutek dowodnienia. Wtedy podawana jest dzieciom kroplówka. Rotawirus może być śmiertelny, w krajach rozwniętych śmiertelność jest stosunkowo niska. W przypadku starszych dzieci i dorosłych wirus objawia się łagodniej, bądź przebiega bezobjawowo.

W naszej strefie klimatycznej zachorowania występują najczęściej zimą.

Jak zaraża wirus?

Wirus przechodzi z rąk do rąk. Wystarczy, że dziecko nie domyje rąk po toalecie i sięgnie po zabawki. Kolejne dziecko bawiące się nimi może zarazić się wirusem. Po tym, jak skończą się biegunki dziecko zaraża inne dzieci jeszcze przez około tygodzień czasu.

Rotawirus objawy:

– biegunki

– wymioty

– gorączka

– przy 50% zachorowań powyższym objawom towarzyszy infekcja górynych dróg oddechowych.

Jak długo trwa choroba?:

Choroba dzieli się na dwie fazy. Pierwsza trwająca od 1 do 3 dni objawia się gorączką, nudnościami, wymiotami. Druga faza – trwa od 4 do 8 dni i towarzyszą jej biegunki.

Jak leczyć?

Nie ma leku na rotawirusa. Chory powinien dużo pić, spożywać jogurty, banany, marchew, ryż – które mogą zagęścić kał. W przypadku małych dzieci, które odmawiają przyjmowania płynów konieczne jest podpięcie pod kroplówkę, która uzupełni niedobór elektrolitów i wyrówna gospodarkę organizmu. Organizm dzieci, których gospodarka płynów jest naruszona może być zakwaszony. Dziecko przebywa w szpitalu do momentu poprawy jego stanu na tyle, by mogło jeść i pić. Zwykle  kilka dni.

Jak zapobiegać?

Często myć ręce, odkażać muszlę klozetowa i nocniki, stosowac jednorazowe pieluszki.

Szczepienia?

Dzieci przeciwko wirusowi szczepi się pomiędzy 6, a 24 tygodniem życia. Szczepionka nie jest refundowana. Jedna dawka kosztuje około 300 zł. Szczepienie podzielone jest na dwa etapy. Szczepionka nie zawsze wyklucza zachorowanie, ale skraca czas trwania choroby.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+