Twoje dziecko ma cukrzycę? Stosuj samokontrolę

Jak często należy wykonywać badanie poziomu glukozy u dzieci i młodzieży chorej na cukrzycę?

W celu prewencji ostrych i przewlekłych powikłań cukrzycy, a także w celu zapewnienia jakości i komfortu życia pacjentów chorych na cukrzycę, konieczne jest utrzymanie jak najlepszego wyrównania metabolicznego choroby. Warunkiem takiego wyrównania jest utrzymanie prawidłowych poziomów glikemii w surowicy krwi.
Powszechnie oznaczenie glikemii jest wykonywane za pomocą glukometrów i jest ono nieodzownym elementem samokontroli chorego na cukrzycę. Częstość wykonywania oznaczeń glikemii jest różna i zależy indywidualnie od typu cukrzycy, jej przebiegu, aktywności fizycznej pacjenta, jego wieku, metody insulinoterapii, rodzaju stosowanych insulin oraz współistniejących dodatkowych czynników zakłócających prawidłowe wyrównanie metaboliczne choroby, takich jak współistnienie choroby, stres psychiczny, intensywny wysiłek fizyczny. Tak więc częstość wykonywania pomiarów glikemii jest ustalona indywidualnie dla każdego pacjenta. Obok częstych pomiarów glikemii w samokontroli bardzo ważna jest umiejętność interpretacji wyników, która z jednej strony pozwala na zmniejszenie lub uniknięcie powstania ostrych i przewlekłych powikłań, z drugiej zaś na zwiększenie bezpieczeństwa chorego. Samokontrola wymaga analizy zebranych informacji, tak aby w oparciu o uzyskane wnioski modyfikować wszystkie elementy leczenia (insulinoterapia, dieta, wysiłek fizyczny), biorąc również pod uwagę różne sytuacje życiowe.

Nie zwlekaj, już dziś weź kurs na samokontrolę!

Jednym z celów edukacji pacjenta z cukrzycą i jego rodziny jest wskazanie najlepszych schematów leczenia choroby oraz metod samokontroli, które z jednej strony pozwolą na jak najlepsze wyrównanie metaboliczne cukrzycy oraz zmniejszenie ryzyka powstania ostrych i przewlekłych powikłań, z drugiej zaś strony będą miały wpływ na zwiększenie komfortu życia dzieci i młodzieży poprzez wskazanie im możliwości pomiaru stężenia glukozy we krwi pobranej z miejsc alternatywnych (udo, kciuk, ramię, przedramię, łydka), które charakteryzują się znacznie mniejszą bolesnością niż pobraniu kropli krwi opuszków palca (funkcję AST – alternatywne miejsca nakłucia – posiada glukometr iXell®).

Teks przygotowany przez dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec – specjalistę chorób dzieci i diabetologii, wiceprzewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa
Diabetologicznego, członek Rady Naukowej programu edukacyjnego „Kompas Samokontroli w Cukrzycy”.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+