6. miesiąc życia

6 miesiąc

Rozwój fizyczny
Waga ciała zwiększa się u dzieci w bardzo różnym tempie – w szóstym miesiącu średnio o dalsze 500 g. Zazwyczaj wtedy pojawia się pierwszy ząbek. Niektóre maluchy ząbkują dużo później, inne nieco wcześniej. Wyrzynanie się pierwszych zębów zazwyczaj nie jest bolesne, chociaż mogą mu towarzyszyć przykre objawy. Maluszek jest niespokojny, bardzo się ślini, wkłada do buzi różne przedmioty i jest rozdrażniony. Objawy ząbkowania mogą poprzedzić pojawienie zęba nawet o 2 miesiące. Sześciomiesięczny Maluch ma coraz bardziej rozwinięty słuch – budzi go nawet najmniejszy hałas. Wyraźnie nasłuchuje gdy gra radio czy ktoś chodzi po mieszkaniu. Mięśnie Twojego dziecka są coraz silniejsze, potrafi już usiąść jeśli go posadzisz. Siadanie jest dla niego bardzo atrakcyjne – lepiej widzi otaczający go świat. Będzie siedział z podparciem lub sam podpierał się rączkami. Pod koniec tego miesiąca prawdopodobnie będzie się bawił w tej pozycji. Bez trudu i coraz większą zręcznością chwyta wówczas małe przedmioty i zwykle potrafi przekładać je z ręki do ręki (nie potrafi jeszcze świadomie wypuścić przedmiotu). Schyla się i przekręca swobodnie na różne strony, bez problemu przekręca również głowę. Wcześniejsze ćwiczenia mięśni wreszcie przyniosły oczekiwany efekt – w końcu Twoje maleństwo zaczyna raczkować.

Rozwój umysłowy
Twoje sześciomiesięczne dziecko może zacząć porozumiewać się z Tobą „na migi” -gestykulując. Próbuje naśladować Ciebie lub chce Ci coś powiedzieć, ale te umiejętności potrzebują jeszcze wielu ćwiczeń aby zostały zrozumiane. Przyglądaj się swojemu Maluchowi uważnie, a zobaczysz, że próbuje gestykulować, porozumiewać się za pomocą mowy ciała i nawiązać kontakt wzrokowy. Odróżnia siebie od swojego odbicia w lustrze. Zaczyna wyostrzać się zmysł smaku. Potrząsa przedmiotami aby sprawdzić czy dźwięczą, interesuje się dźwiękami, porównuje je. Rozwój społeczny Twój maluch zaczyna Cię naśladować, chce być taki jak Ty. Bardzo chętnie się bawi. Wyraża niezadowolenie z powodu zabrania mu zabawki czy przedmiotu, którym się bawił. Na widok znanych mu osób uśmiecha się świadomie, natomiast wobec obcych zachowuje dużą rezerwę i ostrożność, czasem reaguje płaczem.

Rozwój języka
Wzrasta wrażliwość słuchu i uwagi (np. może je obudzić drobny hałas). Wyraźnie gaworzy, tworząc ciągi rytmiczne powtarzanych sylab z ciekawą intonacją. Pojawiają się też nowe dźwięki. Teraz, gdy dziecko wymawia wszystkie samogłoski i część spółgłosek, zaczyna eksperymentować. Cmokanie, łączenie sylab w znajome słowa ma-ma, ta-ta, da-da, ba-ba pozbawione jest jednak jakiegokolwiek sensu. Dziecko artykułuje swoje niezadowolenie i radość, wydaje własne dźwięki, chichocze i śmieje się.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+