Bóle pleców w ciąży – uciążliwy kłopot

Wiele przyszłych mam skarży się pod koniec ciąży na bóle pleców. Bóle pojawiają się najczęściej w dolnych partiach kręgosłupa. Występują one między innymi dlatego, że zmiany hormonalne (w tym podwyższone stężenie estrogenów) odpowiadają za rozluźnienie stawów i chrząstek. Wszystko po to, aby Twoje dziecko mogło przy porodzie przedostać się przez wąską miednicę. Poza tym Twój kręgosłup jest dodatkowo obciążony przez rosnący brzuch. Często także nienaturalne pozycje przyjmowane w ciąży podczas chodzenia, siedzenia itp. dodatkowo nasilają ból.

Bądź czujna

  • Bądź ostrożna, gdy ból promieniuje na nogi bądź stopy lub powoduje ich odrętwienie. Wtedy może być konieczne noszenie gorsetu, żeby odciążyć trochę kręgosłup. W takim wypadku zasięgnij najlepiej porady lekarza.
  • Ostre bóle pleców, które objawiają się jako rytmiczne ciągnięcia, mogą w połączeniu z innymi symptomami oznaczać przedwczesne bóle porodowe. W poważnych przypadkach może to nawet prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Możesz na wszelki wypadek porozmawiać ze swoim lekarzem lub położną, jak rozpoznać przedwczesne skurcze porodowe i jak odróżnić je od tak zwanych skurczów Braxtona-Hicksa bądź skurczów przedporodowych, które są zjawiskiem absolutnie normalnym w ciąży.

Bóle pleców podczas karmienia piersią!

Po porodzie Twoje stawy i więzadła muszą najpierw powrócić do stanu sprzed ciąży. Dodatkowo laktacja może być nieco bolesna. Bóle piersi mogą czasem promieniować do kręgosłupa. Również napięta pozycja przy karmieniu może wywoływać napięcia i bóle mięśni w okolicach ramion i karku. Dlatego ważne jest, abyś podczas karmienia była rozluźniona. Specjalna poduszka do karmienia może być tutaj bardzo pomocna. Jeśli w czasie laktacji dręczyć Cię będą dodatkowo bóle pleców, to porozmawiaj o tym najlepiej ze swoją położną. Ona może udzielić Ci wskazówek, jak karmić dziecko jednocześnie chroniąc swoje plecy.

Aby zapobiegać bólom pleców w ciąży

Ważne jest, aby jeszcze przed zajściem w ciążę wzmocnić kręgosłup i unikać przeciążeń.

Co pomaga na ból?

  • Dbaj o to, aby być w pozycji wyprostowanej. Dobrze jest także na przykład przy wstawaniu z łóżka nie podnosić się gwałtownie, lecz ostrożnie, lekko turlając się na bok.
  • Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów. Pozwól swojemu partnerowi wnieść zakupy do domu. Jeśli musisz coś podnieść, rób to kucając i podnosząc się z wyprostowanymi plecami.
  • Dobra gimnastyka ciążowa wzmacnia Twoje mięśnie. Dowiedz się, gdzie w Twojej okolicy prowadzone są takie kursy. Zapytaj także o ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu.
  • Joga pomaga także zrelaksować się i wzmocnić kręgosłup.
  • Pływanie, zwłaszcza stylem grzbietowym doskonale odciąża kręgosłup. Dbaj jednocześnie o to, aby woda w basenie nie była za zimna.

Co pomaga na ból?

  • Masaż może być bardzo pomocny w rozładowaniu napięcia mięśni. W tym celu możesz zaktywizować swojego partnera bądź zafundować sobie masaż u położnej bądź fizjoterapeuty.
  • Ciepło to też nieoceniony sprzymierzeniec. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku i połóż się do łóżka lub na kanapę z termoforem.
  • Jeżeli bóle pleców występują przede wszystkim w nocy, spróbuj umiejscowić poduszkę do karmienia między nogami bądź pod brzuchem. To pomoże odciążyć kręgosłup w nocy.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+