Inseminacja

Najczęściej stosowaną metodą sztucznego zapłodnienia jest inseminacja, zwana potocznie przenoszeniem plamników. Stosuje się ją raczej, gdy problemy z płodnością leżą po stronie partnera. Inseminacja może być jednak doskonałym rozwiązaniem także w przypadku niepłodności kobiety. Wraz z terapią hormonalną może ona pomóc w spełnieniu marzenia o dziecku.

Jak przebiega inseminacja?

  • Ustalenie odpowiedniego terminu: Inseminacja powinna mieć miejsce w czasie owulacji, dlatego ważna jest wczesniejsza obserwacja cyklu z Twoim lekarzem.
  • Stymulacja dojrzewania komórki jajowej: Inseminacja może się odbyć podczas naturalnego cyklu kobiety. Jednak prawdopodobieństwo zapłodnienia jest wtedy miniejsze. Dlatego w wiekszości przypadków przed wykonaniem zabiegu inseminacji przeprowadza się terapię hormonalną, np. przy pomosy klomifenu. Terapia hormonalna zwiększa jednak prawdopodobieństwo ciąży mnogiej.
  • Owulacja: Po zakończeniu terapii hormonalnej można poczekać na naturalną owulację lub wywołać ją sztucznie stosując kolejne preparaty hormonalne.
  • Przygotowanie plemników: Plemniki wykorzystywane podczas zabiegu są pozyskiwane poprzez masturbację partnera. Ponieważ inseminacja wykonywana jest często z powodu problemów z niepłodnością mężczyzny, spowodowaną małą ilością bądź ruchliwościa plemników, to plemniki znajdujące się w nasieniu są odpowiednio wybierane i przygotowywane.
  • Przeniesienie plemników do macicy: Inseminacja to zabieg, który polega na podawaniu do jamy macicy pobranych wcześniej, starannie wyselekcjonowanych i właściwie przygotowanych plemników. Ich wprowadzenie do jamy macicy odbywa się za pośrednictwem cienkiego cewnika. Istnieją trzy rodzaje inseminacji: inseminacja domaciczna, naszyjkowa oraz dojajowodowa. Zabiegi odbywają się w klinikach i są właściwie bezbolesne. Po wykonaniu inseminacji, kobieta powinna odpoczywać w pozycji leżącej. To wpłsywa korzystnie na rozmieszczenie plemników.
  • Test ciążowy: test ciążowy może być przeprowadzony już 14 dni po zabiegu. Można także poczekać do momentu, kiedy powinno dojść do zwyczajowej miesiączki. Niestety inseminacja rzadko kiedy jest skuteczna już za pierwszym razem. U większości kobiet inseminacja przynosi upragniony efekt dopiero po trzecim, czwartym zabiegu. 20% par na skces musi czekać jeszcze dłużej. Po zapłodnieniu komórki, koniecznie omówić trzeba z lekarzem dalsze postepowanie.

Rodzaje inseminacji

Rodzaje inseminacji różnią się od siebie miejscem, gdzie zostaną wstrzyknięte poszczególne plemniki. W Polsce stosuje sie trzy rodzaje inseminacji:

  • Inseminacja domaciczna: To opisana powyżej metoda, wstrzykiwania plemników prosto do macicy kobiety.
  • Inseminacja dojajowodowa: Plemniki zostają wstrzyknięte bezpośrednio do jajowodów.
  • Inseminacja szyjkowa: Plemniki zostają wstrzyknięte do szyjki macicy

Inseminacja homologiczna i heterologiczna

Inseminacja może być także, w zależności od dawcy – homologiczna lub heterologiczna. O inseminacji homologicznej mówi się, gdy dawcą jest mąż lub partner pacjentki. Inseminacja heterologiczna ma miejsce wtedy, gdy mamy doczynienia z obcym dawcą.

Koszty inseminacji

Koszt inseminacji to około 700 do 100 złotych za zabieg. Trzeba jednak doliczyć także koszty leków i wczesniejszej terapii hormonalnej.

Więcej o kosztach inseminacji, przeczyrasz w artykule o kosztach sztucznego zapłodnienia.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+