Idiopatyczny zespół OAT

Jeśli długie starania o dziecko nie przynoszą upragnionych efektów, wiele par decyduje sie na badanie płodności. W przypadku, gdy okazuje się, że przyczyną niepłodności jest czynnik męski, jest to spowodowane najczęściej idiopatycznym zespołem OAT.

Diagnoza idiomatycznego zespołu OAT

Coraz gorsza jakość nasienia to często skutek m.in. zanieczyszczenia środowiska, stresującego stylu życia, spożywania używek oraz przegrzewania jąder. Wszystkie te sytuacje mogą wywołać idiomatyczny zespół OAT (oligoastenoteratozoospermia). Idiopatyczny zespół OAT to właściwie:

  • Oligo: oznacza „za mało” i ma miejsce wtedy, gdy w mililitrze męskiego ejakulatu znajduje się mniej niż 20 milionów plemników.
  • Asteno: znaczy „nieruchliwy” i opisuje słabą ruchliwość plemników.
  • Terato: czyli „zniekształcony” zachodzi, gdy mniej niż 3 % plemników jest zbudowana właściwie.

O zespole OAT można mówić tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy do czynienia ze wszystkimi objawami naraz. Przyczyny schorzenia muszą być zdiagnozowane przez lekarza, gdyż są one w zależności od przypadku bardzo różne. Ważne jest jednak, aby nie utożsamiać zespołu OAT z bezpłodnością, gdyż możliwe jest, że problem ten jest tylko tymczasowy.

Przyczyny występowania zespołu OAT

Obniżona jakość spermy może mieć różnorodne podłoże. Głównymi przyczynami występowania zespołu OAT są:

  • Niezstąpienie jąder: Jest wadą rozwojową u małych chłopców, polegającą na niewłaściwym umieszczeniu jednego lub obu jąder w jamie brzusznej zamiast w mosznie. Niezstąpienie jąder może doprowadzić do zatrzymania produkcji plemników lub obniżenia jakości spermy, czego skutkiem jest niepłodność mężczyzny.
  • Infekcje z gorączką mogą mieć podobne skutki.
  • Żylaki powrózka nasiennego: Zwiększony przez żylaki przepływ krwi okolicy jąder powoduje ich przegrzanie i zwolnienie wytwarzania plemników oraz zmniejszenie ich liczby.
  • Zaburzenia hormonalne: Jeśli zostanie zaburzona równowaga hormonalna, to może to wywołać zespół OAT.
  • Zapalenia krocza: Skutkiem zapalenia najądrzy lub prostaty może być częściowa lub całkowita niedrożność nasieniowodów, co znacznie utrudnia wydostanie się plemników na zewnątrz i ogranicza płodność.
  • Czynniki zewnętrzne: Także przyjmowanie różnych leków, anabolików bądź narkotyków może wywołać zespół OAT. Stres, alkohol, niedowaga lub nadwaga oraz choroby weneryczne to także czynniki obniżające jakość spermy i ograniczające płodność.

Dokładne badanie wykonane przez lekarza jest niezwykle ważne, gdyż tylko wtedy można postawić najwłaściwsza diagnozę i zapewnić najlepsze leczenie.

Leczenie zespołu OAT

Ponieważ większość przyczyn występowania zespołu OAT jest przejściowa, leczenie tego schorzenia stosunkowo łatwe. Nie ma jednak jakiejkolwiek zalecanej terapii. Leczenie powinno by ustalone indywidualnie z lekarzem. Medycyna daje dziś wiele możliwości na leczenie schorzeń związanych z niepłodnością. Poniżej przedstawiamy, jak może być leczony zespół OAT:

  • Podczas badania spermiogramem można sprawdzić jakość spermy i ustalić ewentualne przyczyny niepłodności. Badanie musi być powtórzone po kilku tygodniach, aby wykluczyć ewentualne chwilowe zmiany w strukturze nasienia.
  • Podczas badania nasienie jest sprawdzane pod kątem wad i chorób genetycznych, mogących mieć wpływ na ograniczenie płodności.
  • Diagnostyka hormonalna służy sprawdzeniu stanu gospodarki hormonalnej mężczyzny.
  • Podczas badania USG sprawdzana jest pozycja jąder.
  • Badanie krwi ma wykazać ewentualne infekcje oraz wykluczyć prostatę.

W większości przypadków dzięki wyżej wymienionym badaniom daje się zbadać dokładne przyczyny występowania OAT i ustalić efektywne leczenie. Jeśli nie da się ustalić przyczyn schorzenia mówi się o idiopatycznym OAT. W tym przypadku jakość spermy nie poprawia się wraz z kolejnymi etapami leczenia i marzenie o ojcostwie trzeba spełnić z pomocą zapłodnienia metodą ICSI lub innymi metodami wspomagania rozrodu.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+