Wielokrotne poronienia: dlaczego?

Poronienia, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży nie należą do rzadkości. Wiele kobiet nie jest jeszcze świadomych, że są w ciąży i mylą krwawienie z miesiączką. Jeśli jednak ciąża została już potwierdzona i dojdzie do poronienia, jest to zazwyczaj tragiczne doświadczenie dla rodziców. Jakim zatem bólem musi być obciążone wielokrotne poronienie? Dla osób z otoczenia jest to prawie niewyobrażalne.

Wielokrotne poronienia – co to oznacza?

Wielokrotne poronienie, zwane także nawykowym lub nawracającym to takie, które występuje przynajmniej trzy razy bez jasno określonej przyczyny. W tym przypadku rozróżnia się pomiędzy:

  • Poronieniem nawracającym pierwotnym: poronienia następują bezpośrednio po sobie, a między kolejnymi żadna ciąża nie została donoszona.
  • Poronieniem nawracającym wtórnym: gdy przed lub między kolejnymi poronieniami miała miejsce szczęśliwie zakończona ciąża.

Więcej informacji na temat różnych form poronień dowiesz się z naszego artykułu w dziale: Poronienie.

Co można zrobić, gdy wystąpi wielokrotne poronienie?

Po poronieniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie zajść w ciążę. W jednym z naszych artykułów znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat. Jeśli jednak przeżyłaś już dwa lub trzy poronienia, to powinnaś poddać się szczegółowym badaniom mającym na celu wykrycie przyczyn poronienia, zwłaszcza jeśli wiek odgrywa tu znaczną rolę. O ryzyku płynącym z ciąży w dojrzałym wieku przeczytasz w naszym dziale dotyczącym ciąży wysokiego ryzyka.

Możliwe przyczyny wielokrotnego poronienia

Podczas szukania przyczyn wielokrotnego poronienia powinnaś uwzgędnić także duże obciążenie psychiczne. Zasadniczo poronienia nawracające mogą mieć wiele przyczyn. Najczęstsze znajdziesz w naszym artykule na temat przyczyn poronień. W kontekście wielokrotnych poronień powinny zostać uwzględnione następujące przyczyny

  • Zaburzenia chromosomowe u Ciebie i/lub Twojego partnera.
  • Wady rozwojowe macicy
  • Zaburzenia krzepliwości krwi
  • Zaburzenia hormonalne
  • Infekcje
  • Nasilona reakcja odrzucenia

Prawdopodobieństwo znalezienia jednoznacznej i jasnej przyczyny wynosi około 50-60%. Często bowiem w grę wchodzi współdziałanie wielu czynników ryzyka, które mogą prowadzić do poronienia nawracającego.

Możliwości leczenia w przypadku poronienia nawracającego

Niestety nie ma całkowitej gwarancji, że będzie można jednoznacznie określić przyczynę poronienia. Na pewno potrzeba trochę czasu, aby móc sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny. W niektórych szpitalach takie poszukiwanie przyczyn może trwać nawet dwa miesiące. Lepiej poświęcić więcej czasu niż przeżyć ponowne rozczarowanie. Istnieje bowiem szansa, że z pomocą indywidualnej terapii ryzyko wystąpienia kolejnego poronienia znacznie się obniży. Do możliwych sposobów leczenia należą między innymi:

  • Regulacja zmian hormonalnych
  • Regulacja krzepliwości krwi
  • Leczenie immunologiczne lub antybiotykowe
  • Operacja macicy

Szew szyjkowy

W niektórych przypadkach możliwe jest założenie tak zwanego szwu szyjkowego, aby zapobiec wystąpieniu kolejnego poronienia. Przy tym zostanie wykonane operacyjne zamknięcie szyjki macicy. Najczęściej rozwiązanie takie wchodzi w grę, jeśli wcześniejsze poronienia miały miejsce później, czyli około 12 tygodnia ciąży. Poprzez zamknięcie szyjki macicy możliwe jest także jednoczesne zapobieganie wniknięciu chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą zagrażać dziecku. Ponowne otwarcie szyjki macicy przy porodzie następuje automatycznie bądź wykonywane jest ambulatoryjnie poprzez niewielkie cięcie.

Jest wielu specjalistów, którzy pomagają parom, które mają za sobą wielokrotne poronienia. Na pewno nie brakuje ich także w Twojej okolicy. Nawet jeśli z trudnością przychodzi Ci zachowanie spokoju i patrzenie z nadzieją w przyszłość, to warto jest sobie pomóc. Nawet po wielokrotnych poronieniach istnieje szansa na urodzenie zdrowego dziecka.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+