Sport w ciąży – dlaczego nie?

Nic, co wspiera Twoje dobre samopoczucie i równowagę psychiczną nie może być w gruncie rzeczy złe. Przyjemności należy jednak sobie dawkować również, a może przede wszystkim w czasie ciąży. Zwłaszcza, że Twoje dziecko oddycha przez pępowinę razem z Tobą. Pływanie, taniec czy jazda na rowerze mogą nawet do późnej fazy ciąży pomagać Ci w odpręźeniu i odreagowaniu stresu. Regularny i umiarkowany trening może łagodzić dolegliwości ciążowe: sport w ciąży może sprawić, iż niedogodności związane z zatrzymywaniem wody w organizmie będą mniejsze. Dzięki aktywności fizycznej zapobiegasz bólom pleców i powstawaniu żylaków. Sport w ciąży pobudza także przemianę materii i przyspiesza trawienie.

Sport dobry dla Twojego dziecka

Aktywność fizyczna dobrze robi także Twojemu nienarodzonemu dziecku. Dzięki niej bowiem zwiększa się cyrkulacja krwi między Tobą i dzieckiem, które dostaje poza tym solidną dawkę tlenu poprawiającą przemianę materii. Wydzielające się podczas uprawiania sportu endorfiny przyczyniają się do tego, że Twoje dziecko jest szczęśliwsze, a kołyszące ruchy działają na nie uspokajająco. Ale: nie należy przesadzać! Umiar to podstawowa checha charakterystyczna zdrowego podejścia do sportu w ciąży i gwarancja osiągnięcia zamierzonego efektu. Zaleca się trening trzy razy w tygodniu nie dłużej niż 15-30 minut.

Zalecane dyscypliny

  • Pływanie, wodny fitness czy aerobik w wodzie to idealne dyscypliny sportu dla przyszłych mam. Woda odciąża kręgosłup i stawy. Podczas pływania stylem klasycznym powinnaś zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pozycję w wodzie tak, aby nie obciążać za bardzo okolicy lędźwiowej.
  • Joga wzmacnia i ujędrnia mięśnie. Uczysz się przy tym także technik oddychania, które będziesz mogła wykorzystać podczas porodu.
  • Taniec to nie tylko doskonały sposób na utrzymanie formy, ale także gwarancja dobrego humoru.
  • Zimą dobrym sposobem na ruch na świeżym powietrzu mogą być biegi narciarskie.

Jednym słowem najodpowiedniejsze w ciąży są sporty wytrzymałościowe, które utrzymują i poprawiają Twoją kondycję.

Unikaj tych dyscyplin

Lekarze odradzają w ciąży uprawianie sportów, które wymagają wykonywania nagłych ruchów, takich jak tenis czy siatkówka. Powinnaś unikać także sportów, w których ryzyko upadku jest dość duże. Do nich należy między innymi jeździectwo czy wrotkarstwo. Bezwzględnie zrezygnuj ze sportów walki i sportów ekstremalnych jak nurkowanie czy skoki ze spadochronem. Jogging to kwestia dyskusyjna, gdyż w czasie ciąży rozluźniają się ścięgna i więzadła. Jeśli jednak masz doświadczenie w bieganiu to nie musisz z niego rezygnować. Ważne, abyś pamiętała tylko o odpowiednich butach. Dbaj także o to, aby nie dostać zadyszki.

Zwróć uwagę podczas treningu

  • Powinnaś upewnić się u swojego lekarza, położnej bądź instruktora w Twoim fitness klubie, jakie ćwiczenia są dla Ciebie bezpieczne, a jakich nie wolno Ci wykonywać.
  • W przypadku jakiegokolwiek bólu lub jeśli nie czujesz się dobrze powinnaś natychmiast przerwać trening.
  • Unikaj zbyt dużych obciążeń.
  • Zapewnienie Twojemu organizmowi odpowiedniej dawki węglowodanów i wystarczającej ilości płynów to podstawa.
  • Dopasuj swój plan treningu i wykonywane ćwiczenia do Twojego stadium ciąży.
  • Zwróć szczególną uwagę zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży na wystarczającą ilość odpoczynku po treningu.

Rada

Uzupełniaj rezerwy składników pokarmowych

Aktywność fizyczna oznacza także, że Twój organizm wzmaga wydalanie cennych minerałów, na przykład magnezu. Skutkiem tego mogą być bolesne skurcze łydek lub stany napięcia mięśni. Dlatego powinnaś zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zaopatrzenie organizmu w niezbędne składniki odżywcze w dniach, w których uprawiasz sport.

Pamiętaj

Każda ciąża przebiega inaczej. Z tego względu koneczne jest ustalenie dla każdej kobiety ciężarnej indywidualnego programu sportowego. I nie zapomnij, że sport w ciąży nie powinien być traktowany jako środek zastępczy dla gimnastyki ciążowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeszcze wolno Ci w czasie ciąży, a na co powinnaś uważać, zajrzyj do naszego działu: Co mi jeszcze wolno?

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+