Świnka w ciąży

Zakażenie wirusem świnki

Wirus świnki przenoszony jest najczęściej drogą kropelkową i atakuje wyłącznie ludzi. Czas inkubacji, a więc okres między zakażeniem a wystąpieniem objawów to z reguły 16 – 18 dni. Pierwsze symptomy mogą dać o sobie znać już wcześniej. Większość ludzi przechodziła świnkę w dzieciństwie bądź była na nią szczepiona. W obu przypadkach organizm wytwarza specjalne przeciwciała, które chronią przed ponownym zachorowaniem. Jeśli to możliwe, powinnaś sprawdzić przed zajściem w ciążę czy Twój organizm także dysponuje ochroną przeciwko chorobom zakaźnym takim jak odra, różyczka czy ospa wietrzna. W przypadku braku takiej odporności powinnaś się zaszczepić.

Objawy świnki

Bardzo często choroba ta przebiega bez większych dolegliwości, a objawy są bardzo podobne do zwykłego przeziębienia. Pewną oznaką świnki jest obrzęk ślinianek przyusznych. Obszar bezpośrednio pod uszami, w okolicach szczęki nabrzmiewa i staje się wrażliwy na dotyk. Żucie i mówienie może być bolesne. W niektórych przypadkach inne gruczoły, na przykład trzustka, wykazują także reakcję zapalną.

Komplikacje w ciąży

Na szczęście zachorowanie na świnkę w ciąży rzadko niesie ze sobą ryzyko wystąpienia komplikacji. Świnka w pierwszym trymestrze ciąży lekko podnosi ryzyko poronienia. W drugim i trzecim trymestrze ciąży świnka przebiega bez komplikacji u matki i dziecka.

Zapobieganie i leczenie

Jeżeli nie przechodziłaś jeszcze świnki i nie byłaś na nią szczepiona, to powinnaś zaszczepić się przynajmniej trzy miesiące przed zajściem w ciążę. Szczepionka składa się ze specjalnie osłabionej formy wirusa, z którym Twój organizm łatwo sobie poradzi i przy tym wytworzy przeciwciała chroniące przed kolejnym zachorowaniem. Szczepienie w czasie ciąży nie jest zalecane, gdyż wtedy nawet osłabiony wirus może być niebezpieczny. Nie stwierdzono wprawdzie do tej pory negatywnych skutków szczepienia w ciąży, warto jednak na wszelki wypadek dokonać tego przed zajściem w ciążę.

W przypadku zachorowania na świnkę pomocne mogą być środki łagodzące ból i obniżające gorączkę. Terapia antybiotykowa nie przynosi efektów i nie powinna być stosowana.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+