Przyczyny poronienia, czyli dlaczego ciąża kończy się zbyt wcześnie

W końcu w ciąży! To, co dla wielu kobiet jest spełnieniem najskrytszego marzenia, dla innych objawia się jako absolutna niespodzianka. Obojętne, czy ciąża była planowana, czy też nie, najczęściej wiadomość taka przyjmowana jest z radością. Wiele kobiet odczuwa jednocześnie strach przed poronieniem. Niepewność nierzadko bierze się z niewiedzy. Aby zmniejszyć strach przyszłych mam spowodowany obawą przed ewentualnym smutnym końcem powiemy, czym jest poronienie i jakie są jego potencjalne przyczyny.

Poronienie: co to dokładnie oznacza?

O poronieniu mówi się, jeżeli do zakończenia ciąży doszło przed 20 – 22 tygodniem i waga płodu nie przekroczyła 500 gramów. Jeśli do obumarcia płodu dojdzie w późniejszym terminie, taki stan określany jest najczęściej jako poród martwy.

Przy poronieniu rozróżnia się zazwyczaj między wczesnym poronieniem, do którego dochodzi przed 12 tygodniem ciąży i późnym poronieniem, które ma miejsce po 12 tygodniu ciąży.

Dodatkowo rozróżnia się różne formy poronienia, w zależności od przebiegu i stadium ciąży. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego działu tematycznego: Poronienie

Poronienie w pierwszych tygodniach ciąży

Przede wszystkim w pierwszych tygodniach ciąży może dojść do poronienia. Wiele kobiet, które to przeszły bardzo często nie są w tym momencie świadome tego, że były w ciąży. W ten sposób poronienie pozostaje nierozpoznane, a objawy towarzyszące, takie jak krwawienia interpretowane są jako zaburzenia cyklu. Z tego powodu niemożliwe jest oszacowanie częstotliwości występowania poronień. Według dostępnych danych mówi się, że około 30% kobiet przeżyło w swoim życiu przynajmniej jedno poronienie. Przy ciążach potwierdzonych przez lekarza odsetek ten wynosi około 15-20%. Prawie połowa wszystkich poronień pozostaje niezauważona.

Przyczyny poronienia

Bardzo często niemożliwe jest jednoznaczne określenie przyczyny poronienia. Istnieje bowiem cały szereg czynników, zarówno ze strony rodziców, jak i dziecka, które mogą przyczynić się do wystąpienia takiej sytuacji:

  • Często przyczyną poronienia są czynniki warunkowane genetycznie. Przy tym mogą wystąpić oprócz tak zwanych anomalii chromosomowych także błędy w materiale genetycznym. Dzieje się tak na przykład, gdy dochodzi do zaburzeń liczby chromosomów. Konsekwencją może być brak dalszego rozwoju bądź obumarcie płodu. W przypadku tak zwanej translokacji występuje błąd genetyczny u obojga rodziców. Przy zapłodnieniu komórki jajowej najpoważniejszą konsekwencją takiego stanu może być brak ważnych genów u zarodka, których potrzebuje do dalszego rozwoju.
  • Infekcje w ciąży to także jedna z możliwych przyczyn poronienia. W naszym dziale tematycznym możesz przeczytać o najniebezpieczniejszych infekcjach w ciąży, takich jak różyczka, wirusowe zapalenie wątroby czy salmonelloza. Tam dowiesz się także, jak się przed nimi chronić.
  • Wrodzone zwyrodnienia macicy bądź słabość szyjki macicy mogą także wywołać poronienie.
  • Poronienie w pierwszych ośmiu tygodniach spowodowane jest często zasiadem groniastym. Jest to sytuacja polegająca na nieprawidłowym zapłodnieniu komórki jajowej, która proliferuje w obrębie macicy.
  • Również mięśniaki, czyli miejscowe zgrubienia macicy mogą w zależności od położenia i wielkości stać się przyczyną poronienia. Więcej dowiesz się z naszego artykułu na ten temat.
  • Zaburzenia hormonalne, na przykład nieprawidłowości w czynności tarczycy także podnoszą ryzyko poronienia.
  • Obciążenia psychiczne, takie jak stres czy szok sprzyjają poronieniom.
  • Czynniki zewnętrzne, jak na przykład dźwiganie ciężarów czy alkohol lub narkotyki mogą w efekcie prowadzić do poronienia. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym dziale: Co mi jeszcze wolno w ciąży?
  • Zatrucie ciążowe, czyli gestoza także stanowi niemałe zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Czym jest to schorzenie i jak się objawia, możesz przeczytać w naszych artykułach w dziale: Diagnostyka prenatalna.

Czynniki ryzyka dla poronienia w ciąży

Każda kobieta życzy sobie, aby jej ciąża przebiegała bez komplikacji. Istnieją jednak czynniki dotyczące przyszłych mam, które podnoszą ryzyko poronienia.

  • Ryzyko poronienia rośnie wraz z wiekiem.
  • Schorzenia sprzed ciąży, na przykład serca, nerek czy układu krążenia, ale także cukrzyca stanowią czynniki ryzyka. W tym wypadku godna polecenia jest szczegółowa porada lekarska jeszcze przed zajściem w ciążę.
  • Ilość wcześniejszych ciąż stanowi dodatkowy czynnik podnoszący ryzyko. Kobiety, które mają już za sobą więcej niż dwie ciąże mają także wyższe ryzyko poronienia.
  • Używki, takie jak papierosy i alkohol są w czasie ciąży niewskazane. Zagrażają one bowiem nienarodzonemu dziecku. Więcej możesz dowiedzieć się w naszych artykułach na ten temat.
  • Również nadwyżka kofeiny może szkodzić dziecku. Powinnaś zatem nieco zredukować jej spożycie. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu: Kawa w ciąży.

Niektóre czynniki ryzyka, takie jak używki, dają się łatwo zminimalizować. To, co jeszcze możesz zrobić, przeczytasz w naszym dziale na temat poronienia.

Dojść do siebie po poronieniu

Dojście do siebie po stracie dziecka jest bolesne. Mimo to warto uczynić wszystko, aby móc po takim doświadczeniu powrócić do równowagi. W naszym artykule dowiesz się, dlaczego tak ważne jest przezwyciężenie smutku i żalu po stracie dziecka. Podpowiemy także, co może Ci pomóc w tym trudnym procesie.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+