Pełnoletni uczniowie

Rodzice starszych dzieci powinny pamiętać, że obowiązek usprawiedliwiania ich nieobecności nie trwa wiecznie i dotyczy tylko tych uczniów, którzy nie są jeszcze pełnoletni. Wyjątek stanowią jedynie ci, którzy ukończyli 18 rok życia, jednak z powodu niepełnosprawności umysłowej lub choroby psychicznej nie są w stanie sami kierować swoim losem i zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym wyrokiem sądu.

Zasada jest taka, że w dniu ukończenia 18 roku życia dziecko staje się osobą dorosłą i uzyskuje pełna zdolność do czynności prawnych. Władza rodzicielska automatycznie wygasa. Od tej pory chociaż rodzice nadal utrzymują dziecko, nie mogą mu niczego nakazać, a jedynie udzielać rad. Rodzicom nie wolno już wypisywać usprawiedliwień nieobecności, ponieważ dorosły człowiek sam odpowiada za swoje decyzje i sam załatwia swoje urzędowe sprawy. Szkoła nie ma też prawa udzielać rodzicom żadnych informacji na temat dorosłego dziecka.

Odpowiedzialni, świadomi swoich obowiązków rodzice nie są zaskoczeni skutkami osiemnastych urodzin swojego dziecka, bo oni swoje dziecko mądrze, przez wiele lat prowadzili do tego dnia, ucząc odpowiedzialności i antycypacji, czyli umiejętności przewidywania wszystkich możliwych skutków działań i decyzji.

Na podstawie: L. Bojarska, K. Brzeziński, T. Rek, Ochrona prawna dziecka. Dziecko w szkole.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+