Jak wybrać dobrą opiekunkę do dziecka

Jesteś młodą, niedoświadczoną mamą, która szuka niani dla swojego dziecka? A może masz kilkoro pociech i potrzebujesz opiekunki, aby odciążyła Cię w obowiązkach? Jak wybrać dobrą opiekunkę do dziecka, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę, a jednocześnie przeprowadzić całą procedurę w zgodzie z prawem i oszczędzić sobie zbędnego stresu?

Poszukiwanie niani czas zacząć

Dobra niania jest na wagę złota, a jej poszukiwania mogą trwać miesiącami, dlatego nie czekaj do ostatniej chwili i zacznij jak najwcześniej. Najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań jest poczta pantoflowa, ponieważ wśród rodziny i znajomych masz szansę zweryfikować informacje na temat opiekunki, sprawdzić jej kwalifikacje i referencje, a nawet dowiedzieć się, ile poprzednio zarabiała. Doskonałą alternatywą jest również przejrzenie opinii w sieci – na forach internetowych, gdzie mamy równie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Opieka nad dzieckiem jest zajęciem wymagającym i praca z nią związana powinna być odpowiednio doceniana – także pod względem finansowym. Praca dla opiekunek, zwłaszcza tych wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych, nie jest zajęciem dorywczym, dlatego nie warto liczyć na to, że będą pobierały niskie stawki. Ile zarabia opiekunka do dziecka? Stawki za godzinę opieki różnią się w zależności od regionu kraju i zaczynają się od 6 zł za godzinę.

Jasne kryteria wyboru

Wybór opiekunki do dzieci może nastręczać pewnych trudności, gdy nie wiemy, czego właściwie oczekiwać po kandydatkach. Czy poszukujemy osoby młodej, z głową pełną pomysłów, czy może ustatkowanej starszej pani? Czy oczekujemy, że nasza opiekunka do dziecka przyjdzie z teczką pełną dyplomów, zaświadczeń ukończonych kursów i szkoleń, referencji od poprzednich pracodawców, będzie mówić w kilku językach i grać na pianinie? A może po prostu ma być pogodna, radosna, nie mieć złych nawyków? Warto zwrócić uwagę, czy niania jest osobą czystą i schludną, czy ma nałogi, jaki styl życia prowadzi, czy posługuje się poprawną polszczyzną. W rozmowie początkowej możesz przedyskutować z kandydatką to, czego od niej oczekujesz, ale pamiętaj, aby nie obarczać jej obowiązkami domowymi – ma być opiekunką do dziecka, nie pomocą domową, sprzątaczką czy kucharką. Jeśli niania zamiast zajmować się dzieckiem przejmie domowe obowiązki, ucierpi na tym Twoje dziecko, któremu nie poświęci dość czasu.

Legalne zatrudnienie

Dbając o to, aby Twoje dziecko miało jak najlepszą opiekę, zadbaj również o to, aby jego niania pracowała w uczciwych i godnych warunkach. Zatrudnienie niani od strony prawnej jest od października 2011 roku uregulowane na nowych zasadach, tzn. niania, która opiekuje się dzieckiem poniżej trzech lat ma opłacane przez państwo składki za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (bez chorobowego) pod warunkiem, że rodzice zatrudnią ją legalnie. Rodzice muszą zawrzeć z nią tzw. umowę uaktywniającą. Jeśli będzie zarabiać więcej niż wynosi wynagrodzenie minimalne, wówczas różnicę muszą dopłacić rodzice. Legalne zatrudnienie niani daje jej poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, dzięki czemu może w pełni poświęcić się swoim obowiązkom, bez obawy o swoją przyszłość.

Uważasz, że legalne zatrudnienie poprawia komfort pracy niani? A może szukasz doświadczonej opiekunki dla swojego dziecka i chcesz wymienić się doświadczeniami?

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+