Badanie nasienia

Kiedy trzeba wykonać badanie nasienia?

W około 40% przypadków, gdy pomimo starań para wciąż pozostaje bezdzietna, przyczyną niepłodności jest czynnik męski. Aby móc stwierdzić jak bardzo zaawansowana jest niepłodność mężczyzny wykonuje się badanie nasienia.

Jak przygotować się na badanie nasienia?

Przed wykonaniem badania wymagana jest 3-5 dniowa abstynencja seksualna. W tym okresie warto zrezygnować także z alkoholu, aby zapewnić jak najlepszą jakość nasienia.

Badanie nasienia: przebieg

Krok I: Oddanie nasienia

Nasienie można oddać w laboratorium lub w domu. W obu przypadkach wymagane jest oddanie nasienia drogą masturbacji. Jednak jeśli spermę oddaje się w domu trzeba przewieźć ją maksymalnie w przeciągu 2 godzin do analizy laboratoryjnej. Ważne jest, aby utrzymywać nasienie w temperaturze ciała, czyli około 37-37,5 °C. Inaczej wyniki mogłyby nie być wiarygodne.

Krok II: Badanie konsystencji nasienia

W laboratorium sperma zostaje poddana licznym obserwacjom i ocenom według norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Wpierw ocenie zostaje poddany czas upłynnienia nasienia w przeciągu 15 minut jego konsystencja powinna się zmienić z galaretowatej w ciekłą/płynną. Jeśli jednak nie dojdzie do tego w przeciągu godziny może to oznaczać, że w organizmie kobiety plemniki znajdujące się w spermie nie będą ruszać się odpowiednio szybko, aby zapłodnić komórkę. W tym wypadku zaleca się punkcyjne pobranie plemników odpowiednie ich przygotowanie i wstrzyknięcie bezpośrednio do komórki jajowej.

Krok III: Ocena nasienia

Na tym etapie, badanie nasienia ma służyć ocenie zapachu, koloru i ilości plemników w spermie. Tylko w 3-5% spermy znajdują się plemniki, reszta to prostata i lekko zasadowy płyn, ułatwiający poruszanie się plemników. Normalnie ilość spermy nie powinna wynosić mniej niż 2 ml. U przeciętnego mężczyzny jest to zazwyczaj około 4 do 6 mililitrów. W jednej porcji spermy może znajdować się do 500 milionów plemników.
Po sprawdzeniu objętości spermy rozpoczyna się mikroskopijne badanie nasienia, podczas którego analizowana jest konkretna liczba plemników. W jednej porcji spermy może znajdować się nawet do 500 milionów plemników. Pod mikroskopem kontrolowana jest także ich ruchliwość i witalność.

Wyniki badania

Badanie nasienia kończy się zestawieniem wszystkich wyników i porównaniem ich z normami wytyczonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Badanie nasienia może umożliwić także analizę przyczyn niepłodności mężczyzny.

  • Badanie nasienia wskazuje na takie schorzenia jak np. idiopatyczny zespół OAT.
  • Dzięki analizie spermy można rozpoznać również infekcje nasieniowodów. Jeśli w ejakulacie znajduje się zbyt dużo białych krwinek może to świadczyć o zapaleniu któregoś z organów.
  • Poza tym badanie nasienia może wykazać obecność przeciwciał antyplemnikowych w ejakulacie, które uszkadzają lub niszczą plemniki, skutkiem czego może być niepłodność.

Badanie nasienia trzeba koniecznie powtórzyć

Ogólnie rzecz biorąc badanie nasienia daje obraz obecnego stanu nasienia mężczyzny. Dlatego badanie nasienia musi by powtórzone po kilku tygodniach, aby dało wiarygodny obraz faktycznego stanu spermy. Terapia zależy od zaawansowania niepłodności mężczyzny i jest ustalana indywidualnie z pacjentem. W większości przypadków, w których nie można pokonać niepłodności, przyjmując leki lub preparaty hormonalne, optymalnym rozwiązaniem dla mężczyzny jest zabieg inseminacji lub ICSI.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+