Hiperprolaktynemia: podwyższone stężenie prolaktyny w organizmie

Czym jest prolaktyna?

Prolaktyna jest hormonem pobudzającym  wzrost gruczołów sutkowych podczas ciąży i wywołującym laktację. Po za tym prolaktyna ma ścisły związek z przebiegiem cyklu. Za wysokie stężenie prolaktyny (hiperprolaktynemia), może doprowadzić do zaburzeń cyklu i zatrzymania owulacji.
Prolaktyna wytwarzana jest głównie w przysadce mózgowej. Najbardziej intensywne wydzielanie tego hormonu następuje wówczas, gdy kobieta znajduje się w ciąży. Wiedza o tym, jak duże jest stężenie prolaktyny w kobiecym organizmie jest ważna przede wszystkim dlatego, że jej nadmiar powoduje problemy z zajściem w ciążę, a niekiedy również bezpłodność.

Hiperprolaktynemia: przyczyny

Hiperprolaktynemia może wynikać z wielu czynników. Oto kilka z nich:

  • Podrażnienie, zapalenie piersi:
  • Zaburzenia funkcji podwzgórza mózgowego
  • Guzy przysadki mózgowej
  • Niedoczynność tarczycy

Hiperprolaktynemia: objawy

Istnieje wiele symptomów, wskazujących na podwyższone stężenie prolaktyny w organizmie.

Nieregularne miesiączki: zaburzenia cyklu są bardzo często wywoływane zbyt wysokim poziomem prolaktyny. To właśnie hiperprolaktynemia może być przyczyną problemów z owulacją i rozwojem komórki jajowej.

Mlekotok: czyli wydzielanie mleka bez związku z ciążą lub przedłużony po porodzie okres laktacji. Mlekotok może wystąpić u kobiet nie posiadających dzieci i nigdy nie będących w ciąży.

Androgeny: W wielu przypadkach hiperprolaktynemia wiąże się także z zaburzeniami wytwarzania innych hormonów płciowych. I tak też poprzez nadprodukcję prolaktyny, nadnercza mogą zacząć wytwarzać męskie hormony, które mogą powodować zatrzymanie cyklu i pojawienie się owłosienia na twarzy i klatce piersiowej.

Poza tym podwyższone stężenie prolaktyny zmniejsza libido, powoduje uczucie napięcia w piersiach i sprzyja powstawaniu w nich guzków i zgrubień.

Hiperprolaktynemia: diagnostyka i leczenie

Jeśli kobieta choruje na hiperprolaktynemię wskazuje to na wyraźne zaburzenia w jej gospodarce hormonalnej. Hiperprolaktynemia najlepiej zdiagnozować poprzez badanie krwi, które powinno odbyć się na czczo i rano, ponieważ:

  • Stężenie prolaktyny jest różne o różnych porach dnia. Podczas, gdy w nocy znacznie się podwyższa, rano, po wstaniu powraca do normalnego poziomu.
  • Po jedzeniu poziom prolaktyny w organizmie może wzrosnąć, dlatego na badanie powinna stawić się na czczo

Poza tym, ważne jest, aby przed pobraniem krwi nie wykonywać badań piersi, ponieważ mogą one wpłynąć także na sfałszowanie wyniku. Poza tym sam stres związany z badaniami jest przyczyną zwiększonej reprodukcji prolaktyny. Jeśli w badaniu wyjdzie lekko podwyższony poziom tego hormonu, warto powtórzyć badanie, aby potwierdzić wyniki.

Jak tylko zostanie postawiona diagnoza, można rozpocząć leczenie.

Hiperprolaktynemia może być leczona na dwa sposoby:

  • Farmakologicznie: wtedy zalecane jest przyjmowanie leków obniżających stężenie prolaktyny. Ich działanie powinno być widoczne już w przeciągu kilku dni.
  • Neurochirurgicznie: tę metodę stosuje się, gdy leki okazują się niewystarczające w obniżaniu stężenia prolaktyny lub stwierdza się nietolerancję lub oporność na leki. Leczenie to zaleca się także w przypadkach dużych bądź szybko rosnących guzków. Hiperprolaktynemia objawia się także uciskiem na nerwy wzrokowe. Dzieje się tak jednak w niewielu przypadkach.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+