Zdrowy styl życia

Na zdrowy styl życia osób dorosłych składa się odpowiednia dieta, ćwiczenia, unikanie stresu, brak nałogów… Trzeba przyznać, że dużo tego jest. A nasze dzieci? Co składa się na ich zdrowy styl życia? Rodzice uważają, że dzieci jedzą to co oni – więc zdrowo, że chodzą na lekcje wychowania fizycznego – więc mają dobrą kondycję, że nie muszą pracować – więc nie wiedzą co to stres. A w rzeczywistości: od rana siedzą w szkole, wracają do domu i siedzą przed komputerem, upomniane siadają do lekcji, w międzyczasie cukierek, batonik, napój gazowany, a tu jeszcze klasówka, sprawdzian, dyktando. Dzieci też nie mają prostego życia. Co składa się na ich zdrowie? Zbierzmy wszystkie najważniejsze zasady razem.

Aktywność ruchowa
Konkurencja dla sportu jest ogromna: komputer, telewizor, odtwarzacz płyt DVD. Wykorzystywane w racjonalny sposób pozytywnie wpływają na naukę, miłe spędzenie czasu wolnego. Problem zaczyna się wówczas, gdy zamiast wyjść do kolegi nasza pociecha kontaktuje się z nim przez komunikator internetowy, gdy zamiast zagrać w piłkę na boisku ogląda seriale i reality show przed telewizorem. W dojrzewającym organizmie szczególną rolę odgrywają: siła, szybkość i wytrzymałość, tak potrzebne do właściwego rozwoju fizycznego. Dzieckiem należy odpowiednio pokierować, więc jeżeli rodzice aktywnie wypoczywają, dziecko za ich przykładem robi to samo. Jeżeli zmęczeni po powrocie z pracy siadacie przed telewizorem, dziecko za Waszym przykładem wybierze taki sam sposób spędzania czasu wolnego.

Prawidłowe żywienie
Piramida żywienia dla osób dorosłych i dzieci jest bardzo podobna. Również zasady zdrowego żywienia nie różnią się od siebie w dużym stopniu. Tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na to co sami mamy na talerzu. Najważniejsze jest, aby nasze dziecko otrzymywało odpowiednią ilość pełnowartościowych posiłków. Przed wyjściem z domu śniadanie, drugie śniadanie do szkoły (średni czas pobytu ucznia w szkole wynosi około 6 do 7 godzin, a posiłek powinno przyjmować co 4 godziny), obiad, który stanowić powinien 1/3 dziennego zapotrzebowania organizmu na energię, podwieczorek i kolacja, która nie powinna być spożywana później niż dwie godziny przed snem. Należy pamiętać, że ilość pokarmu musi być dobrana indywidualnie, zgodnie z potrzebami dziecka – pozwoli to utrzymać odpowiednią wagę ciała.

Wypoczynek
Wbrew powszechnej opinii rodziców sprzątanie nie stanowi najlepszej formy odpoczynku. Czas wolny dziecka to czas na rozrywkę i zaspokojenie własnych zainteresowań po wypełnieni wszystkich szkolnych i domowych obowiązków. Wypoczynek nie jest równoznaczny z aktywnością fizyczną. jest to czas, który dziecko może dowolnie wykorzystać w celu fizycznego i psychicznego odprężenia.

Radzenie sobie ze stresem
Sytuacje trudne powodują stres u każdego człowieka, nie istotne jest czym się zajmuje ani ile ma lat. Jako uczeń dziecko doświadcza różnych trudnych dla niego sytuacji. Przejawia się to poprzez różnego typu schorzenia somatyczne, dziecko skarży się na bóle głowy, brzucha, często nudności. Umiejętność radzenia sobie z tym uczuciem stanowi jeden z czynników warunkujących zdrowy styl życia nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Aby okiełznać stres szkolny musimy poznać jego przyczynę a następnie razem z dzieckiem znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji. Należy jednak pamiętać, że kontroli nad swoim zachowaniem i emocjami dziecko uczy się doświadczając trudnych sytuacji. Nadmierna ochrona nie pomoże przezwyciężyć słabości. Zamiast tego rozmawiajcie z dzieckiem, niech wie, że może na Was liczyć w każdej sytuacji.

Poczucie własnej wartości
Na poczucie własnej wartości składa się wiele czynników: pozytywne relacje międzyludzkie, wiara w siebie, skuteczność działania. Najważniejszą rolę w budowaniu poczucia własnej wartości stanowią rodzice i najbliższa rodzina. Nie będę rozpisywała się na ten temat, ale chciałabym przytoczyć w tym miejscu pewien cytat autorstwa Ronalda Russella:

Dzisiejsze nieśmiałe dziecko, to to, z którego wczoraj się śmialiśmy.
Dzisiejsze okrutne dziecko, to to, które wczoraj biliśmy.
Dzisiejsze dziecko, które oszukuje, to to, w które wczoraj nie wierzyliśmy.
Dzisiejsze zbuntowane dziecko, to to, nad którym się wczoraj znęcaliśmy.

Dzisiejsze zakochane dziecko, to to, które wczoraj pieściliśmy.
Dzisiejsze roztropne dziecko, to to, któremu wczoraj dodawaliśmy otuchy.
Dzisiejsze serdeczne dziecko, to to, któremu wczoraj okazywaliśmy miłość.
Dzisiejsze mądre dziecko, to to, które wczoraj wychowaliśmy.
Dzisiejsze wyrozumiałe dziecko, to to, któremu wczoraj przebaczyliśmy.

Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością.

Higiena osobista
Bezsprzecznie przestrzeganie zasad higieny jest podstawowym warunkiem utrzymania organizmu w zdrowiu. Podstawą jest tu wyrobienie nawyku wykonywania codziennych czynności higienicznych u dzieci, już tych najmłodszych.

Są to podstawowe zasady utrzymania zdrowia i dobrej kondycji psychicznej i fizycznej u dzieci. Zasady te można mnożyć i jestem pewna, że każdy z Was mógłby przytoczyć jeszcze kilka. Jak przestrzegać tych zasad i jak dbać o zdrowie Waszych pociech zalezy w największej mirze właśnie od Was. Nie zapominajcie przy tym, że to Wy jesteście wzorem, który dzieci będą naśladować.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+