Infekcje w ciąży

Infekcje w ciąży mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte i leczone. Tutaj dowiesz się, jakie są najczęstsze i najpoważniejsze infekcje w ciąży oraz jak możesz chronić przed nimi siebie i dziecko.

Ciąża to czas, w którym jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Infekcje w ciąży – bakteryjne lub wirusowe mogą mieć poważne skutki zdrowotne zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dla dziecka. Mogą one zaburzyć rozwój dziecka, a w przypadkach ekstremalnych doprowadzić nawet do śmierci płodu. Kobieta ciężarna może zarazić dziecko mikroorganizmem chorobotwórczym w czasie ciąży, podczas porodu bądź w okresie karmienia. Dowiedz się, jakie są najgroźniejsze infekcje w ciąży oraz jak się przed nimi chronić.

Infekcje w ciąży: jak się chronić?

Każda przebyta jeszcze przed zajściem w ciążę infekcja pozostawia w większości przypadków przeciwciała, które chronią zarówno matkę jak i dziecko przed ponownym zachorowaniem. Niebezpieczne są zatem przede wszystkim nowe infekcje. Jeżeli myślisz o powiększeniu rodziny, powinnaś koniecznie zapytać lekarza o niezbędne szczepienia, a w czasie ciąży należy gruntownie się przebadać. Nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, gdyż nie na wszystko można się zaszczepić. Jako że jednak standardy higieny w Polsce są na wysokim poziomie, naprawdę poważne infekcje należą do rzadkości. Również wysoka jakość opieki okołoporodowej przyczynia się do tego, aby w przypadku nowych infekcji w ciąży można było szybko i skutecznie zareagować. Dlatego tak ważne jest, aby w czasie ciąży regularnie chodzić na badania kontrolne.

Jak przenoszą się infekcje w ciąży?

Drogi zakażenia zależą przede wszystkim od poszczególnych mikroorganizmów.

  • Wirusy różyczki, odry i świnki mogą przenosić się już drogą kropelkową.
  • Na listeriozę zachorować można spożywając produkty z surowego mleka i mięsa. Przy tym dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na to, jakie są zakazane produkty w ciąży i na co należy uważać na przykład w codziennym kontakcie ze zwierzętami.
  • Żółtaczka typu „B”, wirus HIV oraz chlamydie mogą być przenoszone przez stosunek płciowy bez zabezpieczenia i wywoływać groźne infekcje w ciąży. Również inne płyny ustrojowe takie jak mocz czy krew mogą zawierać chorobotwórcze mikroorganizmy.

Jak zdiagnozować infekcje w ciąży?

O tym, czy w przypadku matki bądź dziecka doszło do infekcji, można dowiedzieć się podejmując następujące działania:

  • W ramach badań kontrolnych, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać infekcje w ciąży, pobierane są regularnie próby moczu i krwi.
  • W przypadku podejrzenia infekcji strefy płciowej lekarz wykonuje wymaz z pochwy i szyjki macicy.
  • USG może pomóc stwierdzić wady rozwojowe dziecka.
  • Z pomocą kardiotokografii (KTG) można monitorować akcję serca płodu, aby stwierdzić ewentualne nieprawidłowości.
  • Przy poważnych podejrzeniach możliwe jest także pobranie krwi pępowinowej i wód płodowych.

Prawdopodobieństwo zarażenia dziecka przez matkę, jeśli chodzi o infekcje w ciąży, zależy między innymi od momentu zdiagnozowania, sposobu leczenia, samego mikroorganizmu oraz od etapu ciąży. Podczas gdy niektóre zarazki stanowią zagrożenie przede wszystkim w pierwszym trymestrze, inne infekcje w ciąży są szczególnie niebezpieczne około porodu.

Na poniżej przedstawione źródła infekcji należy w czasie ciąży szczególnie uważać.

Infekcje w ciąży wywołane przez wirusy

Istnieje wiele wirusów, które mogą być przenoszone przez ludzi i stanowić poważne zagrożenie w czasie ciąży. Wirusy, w przeciwieństwie do bakterii, aby się rozmnożyć potrzebują komórek gospodarza, którym w wielu przypadkach jest człowiek. Zakażona komórka staje się przenosicielem. Układ immunologiczny w większości przypadków rozpoznaje takie komórki i niszczy je. Objawia się to reakcją zapalną, która uszkadza dalsze komórki i może prowadzić do typowo wirusowej infekcji. Niektóre z nich są łatwe do wyleczenia, inne groźne i związane z dużym ryzykiem. Niestety obecnie istnieje niewiele szczepionek chroniących przed wirusami. Infekcje w ciąży wywołane przez wirusy są zatem szczególnie niebezpieczne. W poniższych artykułach znajdziesz ważne informacje o tym, jakie są najgroźniejsze infekcje w ciąży.

Infekcje w ciąży wywołane przez bakterie

Bakterie są wszędzie i każdy człowiek jest najczęściej nieświadomie nosicielem najróżniejszych form tych mikroorganizmów. Bakterie można znaleźć w śluzie, moczu, kale, krwi, a także organach wewnętrznych. Gołym okiem nie można ich rozpoznać, analiza możliwa jest dopiero z pomocą mikroskopu. Bakterie, gdy się rozmnożą, mogą wywoływać choroby, jeśli opanują regiony ludzkiego organizmu, których w normalnym wypadku nie zasiedlają. Bakterie występują często w pochwie, jednak nie wszystkie są chorobotwórcze. Niektóre infekcje w ciąży wywołane przez bakterie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka i dlatego nie mogą one pozostać nieleczone. Bakterie zwalczyć można z pomocą antybiotyków. Środki te niszczą bakterie i zapobiegają ich wzrostowi. Na poniższe infekcje w ciąży powinnaś szczególnie uważać. W naszych artykułach znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jakie są najniebezpieczniejsze infekcje w ciąży pochodzenia bakteryjnego.

Infekcje w ciąży pochodzące z żywności

Infekcje w ciąży wywołane spożyciem żywności należą do najczęstszych podlegających obowiązkowi zgłoszenia zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie umiera z powodu zatruć pokarmowych 1,9 mln osób rocznie (trzecie miejsce pod względem śmiertelności). Zatrucie pokarmowe jest także określane jako niestrawność. Wywoływane są one poprzez spożycie żywności zawierającej chorobotwórcze organizmy. Zbyt długie bądź nieprawidłowe przechowywanie żywności sprzyja rozwojowi tych mikroorganizmów. Zwierzęta mogą także przenosić tego typu zarazki, a masowa hodowla zwierząt przyczynia się do szybkiego ich rozprzestrzeniania. Niebezpieczne mikroorganizmy mogą czaić się także w kuwecie. Jakie infekcje w ciąży na drodze pokarmowej są w szczególnie niebezpieczne, dowiesz się z naszych artykułów.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+