Ogórecznik lekarski

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się w pełni zweryfikowane informacje na temat skutecznego działania wielu popularnych roślin i ziół. Zwracają mamie na to uwagę dietetycy, ale również coraz częściej lekarze przypominają o skuteczności działania naturalnych substancji roślinnych. Cóż, może zatem mama powinna częściej sięgać do zielarza? Wychowanie dziecka to bardzo często podejmowanie odpowiednich wyborów – dotyczących m.in. diety i metod leczenia nawet błahego katarku. Na pewno specjaliści medyczni powinni być tu naszym najważniejszym wsparciem podczas podejmowania decyzji. Ale jeśli chcemy już zapobiegawczo odżywiać i suplementować nasze maleństwo, to może warto robić to również w oparciu o ziołolecznictwo?

Istnieje mnóstwo ziół posiadających liczne korzyści zdrowotne, na które może zwrócić swoją i tak podzielną uwagę młoda mama. Ciekawym i wszechstronnym działaniem wykazuje się ogórecznik lekarski. Obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Niewiele osób pamięta bowiem o jego niezwykłych właściwościach leczniczych.

Ogórecznik jest ziołem pochodzącym oryginalnie z dalekiej Syrii. Współcześnie jednak uprawiany jest powszechnie w regionie śródziemnomorskim. Posiada ciekawe kwiaty składające się z pięciu trójkątnych, spiczastych płatków, mających niebieski lub fioletowy kolor.

Czy ogórecznik lekarski jest duży? Roślina ta osiąga wysokość ponad pół metra. I wcale nie przypomina wizualnie ogórka. Jej ogórkowa nazwa wiąże się z wydzielanym przez nią zapachem, przypominających zapach świeżych ogórków.

Roślina zawiera w sobie wiele ważnych w diecie człowieka składników. Ziele ogórecznika posiada więc znaczne ilości beta-karotenu, choliny, kwasu gamma-linolenowego i minerałów. Liście tej rośliny są bogate również w witaminę C, wapno, potas, żelazo, cynk i sole mineralne.

Jak spożywać ogórecznik lekarski? Najbardziej znanym sposobem zastosowania ogórecznika jest przyrządzanie z niego aromatycznej herbaty. Napar ten jest często i skutecznie używany do oczyszczania i detoksykacji organizmu. Jako silny środek moczopędny i napotny, przyspiesza bowiem wydzielanie toksyn zalegających w organizmie. W kuchni śródziemnomorskiej świeże liście ogórecznika są również częstym dodatkiem do sałatek.

W jakich przypadkach mama może posiłkować się ogórecznikiem lekarskim? Ogórecznik jest zazwyczaj stosowany w łagodzeniu podrażnień gardła, przeziębień, suchego kaszlu, zapalenia oskrzeli i astmy. Wykazuje także dużą skuteczność w leczeniu nadwrażliwości jelita i zapalenia błony śluzowej żołądka. Roślina ta posiada silne działanie przeciwzapalne. Pomaga skutecznie łagodzić gorączkę. Ogórecznik lekarski jest też niezwykle przydatny w zwalczaniu zapalenia stawów oraz reumatyzmu, więc kurując dziecko mama może zadbać o samopoczucie dziadków.

Zastosowań ogórecznika lekarskiego jest mnóstwo. Przynosi bowiem ulgę w infekcjach dróg moczowych. Ponadto ogórecznik poprawia krążenie. Stosowany miejscowo redukuje różne problemy skórne, takie jak czyraki i wysypki.

Posyłając dziecko do przedszkola powinnyśmy spodziewać się całej hekatomby chorób dziecięcych. Tutaj też z pomocą przyjdzie nam ogórecznik lekarski i jego cudowne właściwości! U dzieci jest bowiem pomocny w łagodzeniu objawów odry i ospy wietrznej.

To nie wszystkie zalety ogórecznika. Ziele to wpływa pozytywnie także na zdrowie psychiczne. Posiada silne właściwości kojące. Może pomóc osobom cierpiącym z powodu smutku, depresji i melancholii. Warto zatem posadzić ogórecznika w ogródku lub w doniczce na balkonie podczas ciepłych miesięcy i cieszyć się jego rozległymi zaletami przez okrągły rok.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+