Seks w ciąży – bez ryzyka dla dziecka?

Nie martw się, seks w ciąży w większości przypadków, jeśli ciąża przebiega prawidłowo jest zupełnie nieszkodliwy. Wyjątkiem jest tu ciąża zagrożona – wtedy należy zasięgnąć rady lekarza prowadzącego ciążę i stosować się bezwzględnie do jego zaleceń.

Na początku ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży mogą towarzyszyć Ci silne mdłości i uczucie zmęczenia, zatem możesz nie mieć ochoty na seks ani wymianę czułości. Tak czy inaczej na tym etapie ciąży nie powinnaś mieć żadnych obaw, jeśli chodzi o to, czy seks jest niebezpieczny dla dziecka. Regularny seks w pierwszej fazie ciąży zasadniczo nie podnosi ryzyka poronienia. Jeśli jednak pojawią się u Ciebie jakieś krwawienia, powinnaś niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Seks późniejszej fazie ciąży

W okresie między 16 a 30 tygodniem ciąży Twój organizm zdąży się oswoić z ciążą. Twoje ciało bardzo się zmienia, a Twoja kobiecość rozkwita. Masz zdecydowanie większe piersi i okrąglejsze kształty. Zwiększone ukrwienie narządów rodnych oraz zmiany hormonalne zachodzące w Twoim organizmie przyczynią się do tego, że będziesz miała zwiększona ochotę na seks i będziesz czerpała z niego dużo większą przyjemność. Jest to jednak również okres, w którym zaczniesz wyraźnie odczuwać ruchy dziecka, co z kolei może nasunąć znów masę pytań i wątpliwości. Co odczuwa dziecko? Czy seks mu nie zaszkodzi? Czy skurcz mięśni podczas orgazmu nie jest niebezpieczny dla dziecka? Czy ojciec nie zaszkodzi dziecku? Czy poprzez uprawianie seksu wzrasta ryzyko infekcji? Wszystkie tego typu wątpliwości mogą doprowadzić do tego, że będziesz miała mniejszą ochotę na seks i będziesz wolała z niego zrezygnować zupełnie. Nie powinnaś się zamartwiać.

Twoje dziecko jest wystarczająco chronione przez wody płodowe, zatem Wasze miłosne uniesienia nie będą mu przeszkadzać. Ponadto z anatomicznego punktu widzenia niemożliwe jest, aby penis mógł znaleźć się w pobliżu dziecka. Również wystąpienie jakichkolwiek infekcji w łonie matki jest niemożliwe, gdy szyjka macicy jest zamknięta. Jeśli po stosunku czujesz, że Twoje dziecko jest aktywniejsze i mocniej kopie jest to zapewne reakcja na Twoje podwyższone ciśnienie i na szybsze bicie Twojego serca.

W ostatnim trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży coraz trudniej będzie znaleźć odpowiednią pozycję, która będzie odpowiadała i Tobie i Twojemu partnerowi. Z medycznego punktu widzenia współżycie w tym okresie ciąży nie niesie ze sobą ryzyka. Również szeroko rozpowszechniona plotka, jakoby seks na krótko przed porodem wywoływał skurcze porodowe jest nieprawdziwa. Skurcze mięśni, które odczuwasz podczas orgazmu nie są w stanie wywołać porodu.

Ogólnie rzecz biorąc można zatem stwierdzić, iż w kwestii tej nie ma większych przeciwwskazań i nic nie stoi na przeszkodzie, aby czerpać przyjemność z seksu również w czasie ciąży.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+