Mięśniak, a ciąża

Czym jest mięśniak?

Mięśniak to łagodny guzek macicy, występujący u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej bowiem mięśniak występuje u kobiet , u których stwierdza się wysoki poziom  estrogenów przy niskim poziomie progesteronu. Mięśniak jest najczęściej występującym łagodnym guzkiem narządu rodnego. Pomimo jego częstego występowania dokładne przyczyny  jego powstawanie nie są do końca znane.

Mięśniaki: symptomy i dolegliwości

W zależności od wielkości mięśniaka w jamie macicy, mogą występować różne dolegliwości. W jednej czwartej przypadków mięśniaki nie dają żadnych widocznych objawów. Systematyczna kontrola jest jednak konieczna, gdyż nie można mieć pewności, że wewnątrz nie dzieje się nic niedobrego.

  • Mięśniaki w jamie macicy: Najczęstszą ich oznaką są zaburzenia cyklu. Mogą objawiać się obfitymi i nieregularnymi miesiączkami. To może znacznie utrudnić zapłodnienie, dlatego jeśli staracie się o dziecko, w tym wypadku mięśniak powinien zostać usunięty.
  • Mięśniaki w jajowodach: również mogą ograniczyć płodność. I pomimo, iż mięśniaki rzadko uniemożliwiają zapłodnienie, to mogą sprzyjać poronieniu.
  • Jeśli mięśniak znajduje się poza macicą może doprowadzić do ograniczenia funkcji innych narządów wewnętrznych, np. odbytnicy lub moczowodów. Często więc parcie na pęcherz lub zatwardzenie mogą być oznakami występowania mięśniaka.

Innymi dolegliwościami towarzyszącymi mięśniakom mogą być:

  • Bolesne i przedłużające się miesiączki, obfite ze skrzepami lub krwawienia między miesiączkami.
  • Bóle krzyża, przypominające rwę kulszową.
  • Ból podczas stosunku płciowego.
  • W zależności od okoliczności, mięśniaki mogą wywoływać także schorzenia nerek.

Jeśli zaobserwujesz u siebie choć jeden z symptomów, zgłoś sie do lekarza, aby znaleźć właściwą przyczynę dolegliwości.

Diagnozowanie i leczenie mięśniaków

Bardzo często mięśniaki odkrywane są przypadkowo podczas rutynowych badań ginekologicznych. Aby zaplanować leczenie należy wziąć pod uwagę wielkość, lokalizację i liczbę mięśniaków, jak również wiek chorej i jej plany rozrodcze. Poniżej przedstawiamy możliwe ścieżki leczenia:

  • Terapia hormonalna: Rozwój mięśniaków jest skorelowany z poziomem niektórych hormonów. Jednak terapię hormonalną stosuje się raczej u starszych pacjentek, gdyż rozregulowuje ona cykl i może utrudnić młodym kobietom zajście w ciążę. Poza tym po odstawieniu hormonów mięśniaki mogą rosnąć ze zdwojoną siłą.
  • Embolizacja: Jest to niezwykle mało inwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy. Polega ona na zamknięciu dopływu krwi do guzów. Odcięte od tlenu i składników odżywczych mięśniaki obumierają.
  • Rezonans magnetyczny: Podczas rezonansu, dzięki któremu lekarz może dokładnie określić położenie mięśniaków, pacjentka poddawana jest miejscowemu naświetlaniu guzka falami ultradźwiękowymi. Metoda ta stosowana jest jednak tylko przy mięśniakach o średnicy mniejszej niż 8 cm.

Pomimo pewnych schematów postępowania w leczeniu mięśniaków, nie ma jednego systemowego rozwiązania. Każdy przypadek jest rozpatrywany bardzo indywidualnie, dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego ginekologa, który odpowiednio pokieruje leczeniem.

Warto podkreślić także, że nie wszystkie mięśniaki wymagają leczenia i usuwania. Te, które nie wywołują żadnych dolegliwości i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu nie stanowią zagrożenia. Trzeba jednak pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, w celu sprawdzenia stanu guzków, bo choć mięśniaki są łagodnymi guzkami, w niektórych przypadkach przybierają formę złośliwą.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+