2. miesiąc życia

2 miesiąc

Rozwój fizyczny
Niemowlę waży teraz o około 800 g więcej. Urosło około 3 cm. Główka stała się kształtna. Dziecko zatrzymuje ruchy, nie boi się, przestaje mrugać. Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia zmienia się reakcja na dźwięk, niemowlę nadsłuchuje, potrafi na chwilę skupić wzrok, jak również wodzić oczkami za ruchomymi, kolorowymi przedmiotami. Potrafi lekko się uśmiechnąć. Cieszy się oglądaniem wyraźnie kolorowych, trójwymiarowych przedmiotów. Częściej otwiera piąstki, utrzymuje przedmiot w rączce przez kilka sekund zanim go upuści. Zaczyna gruchać: wydaje dźwięki przypominające samogłoski „a” lub „e”. Bawiąc się ze swoim dzieckiem spróbuj zachęcić je do naśladowania Ciebie. Również i Ty naśladuj dźwięki wydawane przez swoje Maleństwo. Uczysz je w ten sposób kolejności zabierania głosu podczas rozmowy. Ma swoje ulubione pozycje, w których śpi, okresy czuwania wydłużają się. Położone na brzuszku potrafi utrzymać podniesioną główkę koło 10 sekund. Podtrzymane w pozycji siedzącej utrzymuje główkę chwiejnie ale wyprostowaną. Na skutek zwiększającej się pojemności żołądka przerwy między karmieniami wydłużają się, szczególnie w nocy (choć są i takie niemowlęta, którym zarówno w dzień, jak i w nocy nie udaje się wytrzymać dłużej niż 2-3 godziny bez jedzenia – musisz się z tym pogodzić).

Rozwój umysłowy
Twoje maleństwo coraz lepiej rozpoznaje twarze i głosy ludzi. Wyraźnie okazuje, że woli ludzi od przedmiotów. Uczy się, że pewne fakty są ze sobą powiązane. Na przykład podnosi rączki, kiedy wchodzisz do pokoju. Szybko zorientujesz się, że rutyna uspokaja Twoje maleństwo. Możesz wprowadzić na przykład „rytuał” kładzenia spać. Najpierw kąpiel, potem karmienie. Zobaczysz jak szybko dziecko nauczyło się, że z końcem jedzenia przychodzi czas na spanie.

Rozwój społeczny
W tym okresie dziecko potrzebuje dużo uwagi. Dużo uśmiechaj się do Malucha, mów i śpiewaj, a Twój skarb odwdzięczy Ci się swoim pierwszym świadomym uśmiechem. W tym okresie możesz również zaobserwować dłuższy wzrokowy kontakt z dzieckiem. Przerwy między jedną drzemką a następną staja się dłuższe. Maleństwo samo stara się zwrócić na siebie uwagę. Potrafi samo się uspokoić poprzez ssanie paluszka. Zaczyna wodzić wzrokiem za Twoją twarzą, rzadziej za przesuwającym się przedmiotem. Czasem patrzy na twarz matki i uśmiecha się.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+