Zespół transfuzji międzypłodowej

Czym jest zespół transfuzji międzypłodowej?

Zespół transfuzji międzypłodowej może wystąpić w przypadku ciąż bliźniaczych, u których dzieci w substancje odżywcze zaopatrywane są przez wspólne łożysko. W 15-20% przypadków między naczyniami dochodzi do połączenia, przez które krew przepompowana zostaje z jednego organizmu do drugiego. Tak długo, jak równowaga zostaje zachowana, nie stanowi to najmniejszego problemu. Krytycznie staje się, gdy jedno z dzieci będzie niedostatecznie zaopatrzone w to, czego potrzebuje. Dziecko takie nie rośnie, zaburzona jest produkcja nerek i nie ma wystarczającej ilości wód płodowych. W najgorszym wypadku może dojść do śmierci w wyniku braku tlenu i pokarmu. W przypadku drugiego dziecka nadwyżka krwi może doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu, co nierzadko jest przyczyną chorób serca. Poza tym rośnie ilość wód płodowych, co w poważnym wypadku może spowodować wywołanie przedwczesnych skurczów porodowych.

Zespół transfuzji międzypłodowej: oznaki i objawy

Ciąża mnoga kwalifikowana jest zazwyczaj jako wysokiego ryzyka i będzie zapewne pod szczególnie baczną opieką lekarską. Podczas badania USG między 17 a 25 tygodniem ciąży można stwierdzić, czy wystąpił zespół transfuzji międzypłodowej i jakie jest jego nasilenie. Mimo to dobrze jest zwrócić uwagę na kilka symptomów. Przede wszystkim, jeśli wiesz, że bliźnięta mają wspólne łożysko.

  • Twój brzuch rośnie od 16 tygodnia ciąży wyjątkowo szybko i zdaje się być wyjątkowo napięty. Może to wskazywać na nadmiar wód płodowych u jednego z bliźniąt.
  • Zwiększona ilość wód płodowych prowadzi do tego, że macica rozszerza się i położona jest bardzo wysoko. Możesz ją wyczuć pomiędzy pępkiem a mostkiem. W efekcie tego mogą zwiększyć się duszności i bóle pleców.
  • Skurcze macicy występują już od 20 tygodnia ciąży.
  • Odczuwasz, że Twoje dziecko się nie porusza. Nieprawidłowo zaopatrzone dziecko nie ma po prostu siły, aby się poruszać. Nadwyżka wód płodowych u drugiego dziecka sprawia, że nie odczuwasz jego ruchów.

Zespół transfuzji międzypłodowej: możliwości leczenia

Jeśli rozpoznany został zespół transfuzji międzypłodowej, to możliwe są zasadniczo dwie możliwości leczenia:

  • Aby zapobiec przedwczesnemu porodowi wykonana zostanie punkcja, która ma na celu usunięcie nadmiaru wód płodowych. Czynność ta nierzadko musi być wykonywana wielokrotnie do czasu, gdy bliźniaki od 28 tygodnia ciąży będą miały szansę przeżycia po porodzie przedwczesnym.
  • Podczas zabiegu operacyjnego połączone ze sobą naczynia będą mogły zostać rozdzielone. Poprzez małe nacięcie w ścianie jamy brzusznej lekarz wprowadzi specjalny instrument do wnętrza błon płodowych większego z bliźniąt. Z pomocą lasera dokonane zostanie oddzielenie połączonych naczyń i usunięty nadmiar wód płodowych. Metoda ta wymaga doświadczenia i precyzji i przeprowadzana jest tylko w niewielu centrach medycznych.

Jaka forma leczenia zostanie zastosowana, zależy przede wszystkim od rodzaju oraz połączenia między naczyniami. Mniej groźne połączenie, na przykład między dwiema żyłami, może pozostać nieleczone. Przy połączeniu żyły z tętnicą w większości przypadków zalecana jest operacja.

Więcej informacji na temat ciąży mnogiej, do której należy także ciąża bliźniacza, znajdziesz w naszym dziale tematycznym: ciąża mnoga.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+