ICSI – docytoplazmatyczna iniekcja plemnika

Jeśli starania o dziecko sposobami naturalnymi długo nie przynoszą efektu, wiele par decyduje się szukać pomocy w metodach sztucznego zapłodnienia. Jedną z najczęściej stosowanych metod wspomagania rozrodu jest in vitro. Jednak jeśli nasienie mężczyzny wykazuje małą ilość lub słabą ruchliwość plemników stosuje się metodę ICSI. Wskazaniem do jej zastosowania są zwykle nieprawidłowe wyniki badania nasienia. Podczas ISCI pobiera się plemniki prosto z płynu nasiennego, a następnie wstrzykuje do komórki jajowej.

Kiedy stosuje się ICSI?

ICSI jest alternatywną metodą dla in vitro, w przypadkach, gdy przyczyną bezdzietności pary jest niepłodność mężczyzny. Bezdzietność wynika zazwyczaj ze złej jakości spermy, tzn. niewystarczającej liczby, zdrowych i ruchliwych plemników. Do wykonania normalnego zabiegu in vitro potrzeba od 50 000 do 100 000 plemników na jedną komórkę jajową. Jeśli więc ich liczba w nasieniu nie sięga miliona, zabieg in vitro nie ma sensu. Wtedy korzysta się z metody ISCI.

Przebieg metody ICSI

W większości etapów procedury przeprowadzania ICSI są takie same jak przy klasycznym in vitro. Różnica obejmuje wyłącznie etap laboratoryjny, czyli sposób zapłodnienia komórki. Aby leczenie metodą ICSI zakończyło się powodzeniem, do terapii musi przygotować się zarówno mężczyzna, jak i kobieta. Dokładny przebieg ICSI wygląda następująco:

  • Przygotowanie ze strony kobiety: Ta część ICSI przebiega identycznie, jak w przypadku klasycznego in vitro. Kobieta poddawana jest stymulacji hormonalnej, która ma na celu zwiększenie produkcji pęcherzyków w jajnikach. Następnie, po zakończeniu terapii hormonalnej pobiera się punkcyjnie dojrzałe komórki jajowe, a następnie poddaje je laboratoryjnemu zapłodnieniu.
  • Przygotowanie ze strony mężczyzny: Ważne jest, aby mężczyzna przed rozpoczęciem leczenia poddał się badaniom krwi, wykluczającym ewentualne choroby genetyczne. Następnie może oddać nasienie, które po wykonaniu szczegółowego badania jest odpowiednio przygotowywane do zapłodnienia komórki. Podczas metody sztucznego zapłodnienia ICSI pobiera się plemniki prosto z płynu nasiennego. W przypadku TESE-ICSI dokonuje się poboru plemników punkcyjnie z jąder, a w przypadku MESA-ICSI z najądrzy.

Zapłodnienie laboratoryjne komórki jajowej metodą ICSI różni się od zapłodnienia in vitro następująco:

  • O ile, w przypadku in vitro komórki jajowe umieszczane są w inkubatorze razem z plemnikami, gdzie w specjalnych warunkach fizycznych dochodzi do zapłodnienia, o tyle w przypadku metody ICSI nie dzieje się to samoistnie. Podczas zabiegu ICSI lekarz umieszcza jajeczko na szkiełku, specjalną mikropipetą przebija jego otoczkę, a następnie wprowadza plemnik. A zatem do każdej komórki jajowej zostaje wprowadzony tylko jeden plemnik.

Reszta zabiegu ICSI przebiega, jak podczas klasycznego in vitro:

  • W przeciągu 18 godzin od wprowadzenia plemnika do jajeczka, można stwierdzić, czy zostało ono rzeczywiście zapłodnione. Jeśli tak, to dwóch dniach od mikroiniekcji ICSI następuje przeniesienie zarodka do macicy. Po założeniu wziernika do pochwy poprzez szyjkę wprowadza się do jamy macicy cienka rurkę, w której znajduje się zapłodnione jajeczko i które zostaje wstrzyknięte do macicy.

Szanse na powodzenie zabiegu ICSI

Jeżeli niepłodność u mężczyzny ma poważne podłoże, metoda ICSI nie daje większych szans niż klasyczne in vitro. Prawdopodobieństwo zapłodnienia jajeczka jest w obu przypadkach tak samo wysokie. Dlatego zastosowanie ICSI, ze względu na jego wysokie koszty, zaleca się jedynie tym parom, u których płodność mężczyzny jest bardzo ograniczona lub jeśli poprzednio stosowane metody sztucznego zapłodnienia nie skutkowały.

Koszty zabiegu ICSI

Koszt leczenia metodą ICSI waha się pomiędzy 7000 a 8000 tys. złotych za cały cykl leczenia. Do tego trzeba doliczyć jednak koszty ewentualnych leków i lekarza. Więcej o kosztach leczenia dowiesz się z naszego artykułu „Koszty sztucznego zapłodnienia”.

Ryzyka związane z ICSI

  • Ciąża pozamaciczna
  • Ciąża mnoga
  • Zakrzepy krwi i niewydolność nerek

Ponieważ metoda ICSI jest stosunkowo nową metodą wspomagania rozrodu, to nie przeprowadzono jeszcze badań, określających zwiazek zastosowania ICSI z ewentualnymi, późniejszymi upośledzeniami i chorobami dziecka.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+