Magnez w ciąży – pierwiastek nie bez znaczenia

Potrzebny przede wszystkim do…

Ten znany pierwiastek, o którym nierzadko mówi się w kontekście ciąży bierze udział w najróżniejszych procesach w organizmie. Magnez jest nie bez znaczenia przy budowie kości i pełni przez to ważną rolę w procesach wzrostu. Istotny jest także udział magnezu przy regulacji  funkcjonowania układu nerwowego. Minerał ten jest tutaj łącznikiem między nerwami a mięśniami, gdyż wspomaga przekazywanie impulsów nerwowych i koordynuje pracę mięśni. Jest odpowiedzialny za ich rozluźnienie. Poza tym to ważny pierwiastek w wielu procesach przemiany materii. Służy między innymi jako katalizator dla wielu enzymów i jest dzięki temu współodpowiedzialny za regulację poziomu insuliny oraz cukru we krwi.

Magnez w ciąży

W porównaniu z innymi pierwiastkami magnez należy do tych elementów, na które dzienne zapotrzebowanie jest dość wysokie. W ciąży wzrasta ono o około 35%. Zalecana ilość tego składnika na poziomie bezpiecznym w ciąży to 310mg (w niektórych przypadkach nawet 350-400mg).  Przede wszystkim od drugiego trymestru ciąży (około 22 tygodnia) zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta dość gwałtownie. Warto zatem zadbać o to, aby nie zabrakło Ci magnezu w ciąży. Powodów dla rosnącego zapotrzebowania na magnez w ciąży jest wiele:

  • Zmiany hormonalne prowadzą między innymi do tego, że magnez wydalany jest w dużych ilościach z moczem. Wydalanie tego pierwiastka na tej drodze jest u kobiet ciężarnych większe w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży o około 25%.
  • W sytuacjach stresowych i w czasie napięcia nerwowego Twój organizm zużywa szczególnie dużo magnezu. Dlatego określa się go nierzadko jako „pierwiastek antystresowy”. Poprzez wysiłek fizyczny i umysłowy w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez.
  • Ciąża to czas, w którym nie tylko Ty się zmieniasz, ale także Twoje dziecko. Magnez wspiera procesy wzrostu Twojego maleństwa, co stanowi kolejną przyczynę zwiększonego zapotrzebowania na magnez w ciąży.

Niedobór magnezu w ciąży

Jako że magnez uczestniczy  w wielu różnych procesach w organizmie, różne mogą być także objawy jego niedoboru:

  • Mięśnie: Pierwszym objawem niedoboru magnezu w ciąży są często skurcze mięśni. Około 60% magnezu w Twoim organizmie zmagazynowanych jest w kościach. Z tych rezerw magnez jest słabo uwalniany, przez co w konsekwencji w przypadku nagłego niedoboru Twój organizm nie może korzystać z tego magazynu. 39% magnezu zdeponowane jest w organach wewnętrznych i mięśniach. Tylko 1% tego pierwiastka znajduje się we krwi, dlatego Twój organizm w przypadku niedoborów pobiera magnez z mięśni. Skutkiem tego są najczęściej skurcze łydki. Skurcze mięśni brzucha mogą być także objawem braku magnezu. Często dochodzi także do napięcia mięśni kręgosłupa, fascykulacji czy drżenia mięśni. Także przyspieszone bicie serca bądź zaburzenia rytmu mogą świadczyć o niewystarczającym poziomie magnezu w organizmie. Macica zbudowana jest również w dużej części z mięśni, niedobór może tutaj także wywoływać skurcze. Przy poważnych niedoborach magnezu mogą nawet wystąpić przedwczesne bóle porodowe. Pierwszą oznaką tego jest stwardnienie brzucha. Taka sytuacja bardzo rzadko prowadzi do poronienia czy przedwczesnego porodu.
  • Nerwy: Jeśli Twój organizm jest niewystarczająco zaopatrzony w magnez, może to także prowadzić do zakłóceń nerwowych, na przykład w obrębie kończyn. Te tak zwane parestezje wywołują mrowienie lub odrętwiałość rąk i nóg.
  • Psychika: Niedobór magnezu może być także sygnalizowany lekkimi problemami psychicznymi. Należą do nich na przykład zwiększona nerwowość, drażliwość, ale także depresyjne nastroje.
  • Ciśnienie krwi: Nagły deficyt magnezu może spowodować nadciśnienie i zawroty głowy. Jeśli wysokie ciśnienie tętnicze utrzymuje się przez dłuższy czas, może to wywołać zatrucie ciążowe. W takim wypadku powinnaś skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia ewentualnych działań leczniczych.

Dieta w ciąży bogata w magnez

Twoje dzienne zapotrzebowanie na magnez w ciąży (310 mg) możesz pokryć przynajmniej częściowo spożywając produkty bogate w ten pierwiastek. Poniżej znajdziesz listę produktów, które zawierają dużo magnezu:

  • Orzechy i kiełki, a także pestki dyni i słonecznika, migdały czy kiełki pszenicy
  • Rośliny strączkowe, przede wszystkim fasola i soja, produkty zbożowe takie jak płatki owsiane i ryż
  • Mleko i nabiał
  • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak czy sałata
  • Niektóre owoce, w pierwszej linii banany, kiwi, winogrona, a także suszone owoce
  • Koper włoski
  • Kukurydza
  • Ziemniaki
  • Czekolada

Rada:

Woda mineralna zawierająca magnez jest bardzo pomocna w pokryciu dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Czy suplementacja to dobre rozwiązanie?

Nie zawsze udaje się pokryć dzienne zapotrzebowanie na magnez w ciąży jedynie z diety. Dlatego wielu lekarzy zaleca profilaktycznie preparaty do suplementacji. Dostępne są one w różnych formach: jako granulat, tabletki musujące czy kapsułki. Nie każdy preparat jest w takim samym stopniu skuteczny. W czasie ciąży nie powinnaś na własną rękę stosować preparatów do suplementacji. Każde tego typu działanie konsultuj z lekarzem bądź farmaceutą. Nieprawidłowe dawkowanie magnezu może działać hamująco na bóle porodowe.

Jeżeli suplementujesz jednocześnie żelazo i magnez, to powinnaś te preparaty zażywać w odstępach przynajmniej dwugodzinnych, gdyż pierwiastki te zwalczają się wzajemnie. Dodatkowo warto zadbać o to, aby magnez był przyjmowany między posiłkami. W przeciwnym wypadku może powodować biegunkę i bóle podbrzusza.

Rada

Wiele kobiet ciężarnych cierpi na problemy z trawieniem. Szczególnie zaparcia są częstą dolegliwością ze względu na zwiększone wydzielanie estrogenu i progestagenów. Preparaty z magnezem mogą wspomagać trawienie, gdyż mają lekkie działanie przeczyszczające. Skonsultuj  optymalną dla Ciebie dawkę preparatu koniecznie z Twoim lekarzem!

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+