Smutki przyszłej mamy

Nie zawsze łatwo jest osiągnąć równowagę psychiczną w ciąży. Dlaczego tak się dzieje – wyjaśnia psycholog.

Do niedawna psycholodzy uważali, że kobiety spodziewające się dziecka oprócz zadowolenia i pełnego radości oczekiwania na narodziny maleństwa przeżywają typowe dla swojego stanu kryzysy – niepokój, lęk, a nawet depresję. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży i bezpośrednio przed porodem.

Czy coś się w tej kwestii zmieniło? Czy psycholodzy mają teraz inne zdanie? Proszę sprawdzić!

Nadal powszechny jest pogląd, że na początku ciąży przyszłe mamy bywają nadwrażliwe, zbyt pobudliwe i mogą nie radzić sobie ze swoimi ciągle zmieniającymi się emocjami. Niepokoje i lęki związane są przede wszystkim z przebiegiem ciąży i porodu, natomiast poczucie niepewności co do wywiązania się z roli matki bywa przyczyną depresji. Wcześniejsze badania potwierdzały, że takie emocje rzadziej występują u dojrzałych kobiet o dobrej samoocenie i zadowolonych z relacji z partnerem.Natomiast nowsze badania wykazały, że trudno określić jakiś jeden typowy sposób, w jaki zachowują się kobiety w pierwszym trymestrze ciąży – taki, który odróżniałby je od kobiet niebędących w ciąży. Potwierdziły jednak, że niepokój znacznie rzadziej pojawia się u tych przyszłych mam, które potrafią konstruktywnie myśleć, czyli dobrze analizować sytuację i skutecznie rozwiązywać problemy. Bo to chroni je przed silnym stresem.

Dziś psycholodzy podkreślają, że ciąża to radosny okres oczekiwania i obserwowania rozwoju nienarodzonego potomka. Sprzyja jednak także uświadamianiu sobie wielu trudności i wyzwań. Ale co sprawia, że przyszłe mamy przeżywają czasem trudne emocje? Gdy ciąża przebiega bez powikłań, mogą je wywołać np. konflikty z partnerem, trudności materialne czy brak wsparcia ze strony otoczenia, a także to, że ciąża była nieplanowana. Natomiast jeśli przyszła mama ma jakieś problemy ze zdrowiem swoim lub dziecka, to wtedy głównym powodem jej negatywnych emocji staje się troska o dziecko i przebieg ciąży. Wówczas bardzo może jej pomóc dobra wiedza o stanie zdrowia (swojego i dziecka) i niezbędnym leczeniu. Ważne jest zwłaszcza zaufanie do lekarza oraz wsparcie ze strony najbliższych.
To wszystko pozwoli kobiecie zmniejszyć niepokój, wyciszyć lęk i przywrócić równowagę, która jest niezbędna w dalszym okresie ciąży.

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+