Alkohol w ciąży surowo wzbroniony

Zanim się dowiedziałaś, że jesteś w ciąży

Możliwe, że dopiero co dowiedziałaś się o zajściu w ciążę i martwisz się, że podczas pierwszych tygodni ciąży nieświadomie mogłaś zaszkodzić swojemu dziecku paleniem papierosów lub wypitym na imprezie alkoholem. Możesz jednak spokojnie odetchnąć: w pierwszych dwóch tygodniach ciąży obowiązuje zasada: „wszystko albo nic”. Jeśli zatem w tym czasie nie doszło do poronienia, to nie powinnaś obawiać się, że spożyty w nieświadomości alkohol zaszkodził płodowi. Poważnie robi się dopiero w momencie niewystąpienia miesiączki, gdy zapłodniona komórka jajowa połączona zostanie z Twoim układem krwionośnym. Poronienie objawia się obfitszą niż zwykle lub przedwczesną miesiączką. Jeśli nie miałaś takich symptomów to nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak mimo to nie jesteś pewna, to zawsze możesz porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Dlaczego alkohol jest tak szkodliwy dla dziecka?

W czasie ciąży zdrowy styl życia to podstawa. Nieodłącznym jego elementem na czas ciąży jest bez wątpienia rezygnacja z alkoholu. Szkodzi on bowiem Twojemu nienarodzonemu dziecku – to fakt niepodważalny. To substancja, która najczęściej przyczynia się do powstania niedorozwojów w ciąży. Alkohol, który wypija kobieta ciężarna przedostaje się bezpośrednio przez łożysko do organizmu dziecka. W ten sposób jego działanie daje o sobie znać w organizmie Twojego dziecka dużo szybciej niż u Ciebie. Jego komórki, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu mogą zostać dużo łatwiej uszkodzone przez alkohol niż Twoje. Alkohol w ciąży prowadzi do zaburzeń rozwoju organów, układu nerwowego i mózgu, serca, nerek i narządów płciowych nienarodzonego dziecka.

To, jakie organy mogą zostać uszkodzone przez spożycie alkoholu zależy od fazy rozwoju dziecka. Przykładowo mózg dziecka w niektórych fazach ciąży charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością na szkodliwe substancje, w innych natomiast ich negatywny wpływ jest mniejszy. Zależności tych nie można jednak ustalić dokładnie co do dnia i tygodnia. Dlatego najlepiej powinnaś zrezygnować z alkoholu na okres całej ciąży.

Możliwe konsekwencje dla dziecka

Alkohol to najczęstsza (z tych możliwych do uniknięcia) przyczyna powstawania umysłowych i fizycznych niedorozwojów. Do widocznych zmian fizjologicznych spowodowanych negatywnym działaniem alkoholu należą karłowatość i niedowaga, zbyt mały obwód głowy, lekko skośne oczy, brak rynienki podnosowej. Często występują także zaburzenia umysłowe takie jak trudności w nauce, zaburzenia motoryki małej, nadpobudliwość, zaburzenia snu czy labilność emocjonalna. Konsumpcja alkoholu u dzieci może prowadzić do wystąpienia FAS, czyli Płodowego Zespołu Alkoholowego (Fetal alcohol syndrome). Jest to uszkodzenie mózgu wywołane przez spożycie alkoholu w ciąży, którego objawy nierzadko rozpoznawane są dopiero po pewnym czasie.

Używki w ciąży takie jak alkohol mogą być niezwykle niebezpieczne dla Twojego dziecka. O tym, co Ci wolno, a z czego powinnaś lepiej na czas ciąży zrezygnować dowiesz się z naszego Działu: Co mi jeszcze wolno?

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+