Komplikacje w ciąży bliźniaczej

Ile łożysk?

Z medycznego punktu widzenia najważniejszym kryterium przebiegu ciąży jest fakt, czy dzieci posiadają osobne łożyska, czy może dzielą jedno wspólne. W przypadku jednego warto zachować ostrożność. Wtedy bowiem możliwe jest wystąpienie dodatkowych zagrożeń. Z tego powodu ciąża taka będzie na pewno bardziej szczegółowo obserwowana.

Aby dowiedzieć się, ile łożysk się wytworzyło, określa się ilość błon płodowych podczas badania USG. Jeśli są one wspólne dla obu dzieci, to ma się do czynienia także z jednym łożyskiem. Do 16 tygodnia ciąży określenie tej cechy jest możliwe bez większego problemu. Potem błony płodowe graniczą z wewnętrzną ścianą macicy, przez co stają się także trudniejsze do rozpoznania. W przypadku jednego łożyska zawsze ma się do czynienia z bliźniętami jednojajowymi.

  • Zahamowanie wzrostu: jeśli w przypadku jednego, wspólnego łożyska będzie ono rozłożone nierównomiernie, to jedno z dzieci może być słabiej zaopatrzone w składniki odżywcze. Wzrost i rozwój dzieci odbywają się wtedy nierówno. Jedno z nich rozwija się wolniej. Naturalnie także bliźnięta dwujajowe mogą różnić się między sobą pod względem wielkości i wagi. Tutaj jednak różnice wynikają z odmiennego materiału genetycznego obojga dzieci.
  • Zespół transfuzji międzypłodowej: u około 15-20% ciąż bliźniaczych ze wspólnym łozyskiem występuje tak zwany zespół transfuzji międzypłodowej. Dochodzi przy tym do połączenia się naczyń krwionośnych bliźniąt, co może prowadzić do niedostatecznego zaopatrzenia w składniki odżywcze jednego z nich. W najpoważniejszych przypadkach konieczne jest operacyjne rozdzielenie połączonych naczyń.

Podwyższone ryzyko w ciąży bliźniaczej

Niezależnie od ilości łożysk w przypadku ciąży bliźniaczej należy liczyć się z następującymi czynnikami ryzyka:

  • Przedwczesne odklejenie się łożyska: ryzyko to jest wyższe zwłaszcza przy jednoczesnym niedożywieniu matki bądź paleniu papierosów. Przedwczesne odklejenie się łożyska może mieć poważne konsekwencje dla obojga. W najgorszym wypadku grozi wykrwawienie się matki i dziecka.
  • Poród przedwczesny: najczęstszą komplikacją w czasie ciąży bliźniaczej jest przedwczesny poród. Rozumie się przez to poród, który wystąpił przed 37 tygodniem ciąży. Około połowa wszystkich ciąży bliźniaczych kończy się w ten sposób. Przyczyną jest najczęściej silnie powiększająca się macica, która musi zapewnić przestrzeń życiową dla obojga dzieci, a która w pewnym momencie osiąga swoją maksymalną wielkość. Ciężar ciała dzieci naciska na szyjkę macicy i przez to rozpoczyna się poród. W szpitalu można za pomocą specjalnych środków nieco zahamować wystąpienie skurczów porodowych. Podejmowane będą próby opóźnienia porodu tak długo, jak to możliwe. Przede wszystkim po to, aby płuca mogły się jak najlepiej rozwinąć.
  • Nadciśnienie: w ciąży bliźniaczej schorzenie to występuje prawie dwukrotnie częściej niż w pozostałych wypadkach. Przyczyną tego jest przede wszystkim fizjologiczne obciążenie organizmu, który musi „wykarmić” dwoje zamiast jednego dziecka. Dodatkowym czynnikiem może być zwiększona nerwowość i lęki mam oczekujących bliźniąt, co może wywoływać podwyższone ciśnienie tętnicze.
  • Stan przedrzucawkowy: nawet jeśli podwyższone ciśnienie w ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, to nadciśnienie znajdzie się na pewno pod baczniejszą obserwacją lekarską. Jeśli wzrośnie ono powyżej 140/90 i obserwować będzie można obrzęki, a także białko w moczu to istnieje podejrzenie stanu przedrzucawkowego – niebezpiecznej odmiany gestozy, czyli zatrucia ciążowego. Przyczyny takiego schorzenia nie są do końca wyjaśnione. Mimo to przy ciąży mnogiej statystyczne prawdopodobieństwo zachorowania jest prawie dwukrotnie wyższe. Ciąża taka może również przyjąć całkiem normalny przebieg. Powinnaś być jednak przygotowana na ewentulane wykonanie cesarskiego cięcia. Po porodzie gestoza znika najczęściej samoistnie.

Baczniejsza kontrola ciąży bliźniaczej

Większość ciąż bliźniaczych przebiega bez większych komplikacji, między innymi dzięki starannej opiece lekarskiej. Przy tym ważne jest, aby regularnie chodzić na badania kontrolne i nie rezygnować z żadnego terminu. One bowiem dadzą Ci pewność i umożliwią odpowiednio wczesne rozpoznanie ewentualnych komplikacji.

Jeżeli spodziewasz się podwójnego szczęścia w postaci bliźniąt bądź chciałabyś się dowiedzieć wszystkiego na ten temat, to zajrzyj do naszego działu: Ciąża mnoga.
———————
Artykuł sponsorowany przez blog internetowy https://anonserek.pl/zdjecia

About the author /


Related Articles

Archiwa

Latest

+

Random

+