Trudne pytania metodą na poznanie świata

Odkąd byliśmy mali zadawaliśmy trudne pytania. Zresztą trudne pytania to typowa dziecięca specjalność i wszystkie dzieci z całego świata znane są przede wszystkim z tego, że zadając te trudne pytania uczą się zrozumieć otaczający je świat. Bo trudne pytania to po prostu sposób, w jaki się uczymy, w jaki poznajemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas kwestie, już właśnie od dzieciństwa. Trudne pytania bywają szczególnie ciężkie do zniesienia dla rodziców takich małych milusińskich dociekliwych. Czasem bardzo łatwo stracić jest cierpliwość ale z drugiej strony trzeba być albo co najmniej się postarać być wyrozumiałym. Najlepiej jest przypomnieć sobie samego siebie kiedy to my sami męczyliśmy swoich własnych rodziców.

Trudne pytania zadajemy zresztą nie tylko jako malcy. A od czego jest niby szkoła a później jeszcze poważniejsze studia? Od kiedy staniemy w bramach pierwszej szkoły i od kiedy zasiądziemy w swojej pierwszej szkolnej ławce, zadajemy trudne pytania. Nauczyciele zawsze wręcz zachęcają i namawiają aby takie trudne pytania zadawać. Przecież skąd się niby wzięło powiedzenie, że kto pyta nie błądzi albo koniec języka za przewodnika. Właśnie to jest powodem takiego właśnie stanu rzeczy. Ale nie ulega wątpliwości i nie ma sensu zaprzeczać temu faktowi, że dociekliwość i ciekawość dlaczego tak a nie inaczej, dlaczego to a nie tamto itd jest właśnie oznaką mądrości. Zadawane przez kogoś trudne pytania są oznaką jego mądrości, jego ciekawości i chęci poznania tego co wokół się dzieje i co istnieje w naszej rzeczywistości. Ludzki postęp i rozwój, technologie, coraz to nowe wynalazki i ulepszenia dokonywane we wszelkich dziedzinach życia biorą swe początki właśnie z takiej codziennej, zwykłej dociekliwości. Zadawajmy więc sami trudne pytania, kiedy czegoś nie rozumiemy, kiedy chcemy poznać jakiś mechanizm, czegoś się dowiedzieć, kiedy jesteśmy czegoś ciekawi a przede wszystkim nie wzbraniajmy tego robić naszym dzieciom. One są niczym chłonna gąbka i są głodne wiedzy już od początku. Niech się więc uczą póki są do tego chętne a jeszcze lepiej kiedy taka nauka będzie połączona z zabawą i przyjemnością. Poza tym jest również i tak, że dla jednego z nas trudne pytania wcale nie są trudne bo akurat my posiadamy wiedzę na dany temat, a ktoś inny tego czegoś akurat nie wie. Jeszcze inaczej jest z dziećmi, dla których prawie wszystkie pytania to są trudne pytania i nawet kwestia tego dlaczego trawa jest zielona jest rzeczą wielce niezrozumiałą chociaż dla każdego dorosłego sprawa jest zupełnie oczywista.

Czasami zdarza nam się usłyszeć, że nie ma czegoś takiego jak śmieszne albo trudne pytania, że są tylko ludzie, którzy nie potrafią po prostu na dane pytanie odpowiedzieć. Różnie to chyba tak naprawdę bywa a zależy to przede wszystkim od tego, co dla kogo jest trudne i o jakim konkretnie zagadnieniu jest mowa. Ale do tych rozważań jak ulał pasuje jednak kolejne przysłowie a mianowicie, że na naukę nigdy nie jest za późno. To akurat najprawdziwsza prawda.

About the author /


Related Articles