Złoto w starożytności było już bardzo cenionym metalem szlachetnym, Nic dziwnego, że szlachetny skoro bardzo trudno jest je znaleźć w czystej postaci. Jednak człowiek zauważył już od dawna piękno tego metalu. Świadczyć o tym mogą pozostałości po człowieku w tym okresie, na przykład biżuteria o bardzo skomplikowanych kształtach. Prym wiodą w tym zdecydowanie Egipcjanie, choć nie tylko, bo również kraje azjatyckie. Wszystko to świadczy o tym, że człowiek już od starożytności zajmował się obróbka metali.
Obróbka metali od starożytności
Świadectwa obróbki metali
Człowiek starał się wydobyć ze znanych mu materiałów takie materiały, które byłby dla niego najwytrzymalsze. Oczywiście sztuka obróbki metali rozwijała się przez wieki. Z tego powodu człowiek używał metali nie tylko do tworzenia przedmiotów militarnych, ale również przedmiotów, które miały ozdabiać pomieszczenia oraz samych ludzi. Świadectwem tego są przede wszystkim pozostałości po obecności człowieka, które znajdują się nie tylko w grobowcach faraonów czy szlachetnie urodzonych, ale również pozostałości po wielkich świątyniach, które posiadały złote pomniki. Aby stworzyć takie przedmioty człowiek musiał udoskonalać obróbkę metali.
Obróbka metali dawniej a dziś
Człowiek w starożytności zajmował się obróbką metali tylko przy pomocy własnych rąk. Dziś nie jest to już potrzebne, ponieważ większość skomplikowanych czynności jest już wykonywana za pomocą specjalistycznych maszyn. Choć niektórzy twierdzą, że podczas obróbki metali człowiek nadal jest potrzebny, ponieważ wszelkie emocje może nadać przedmiotom wyłącznie ludzka dłoń.