Rate this post

Alternatywą dla adopcji jest przyjęcie do domu wychowanka i stworzenie rodziny zastępczej. Prawa i obowiązki rodziców adopcyjnych a zastępczych różnią się znacząco. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się dokładnie, co należy do praw, a co do obowiązków rodziców zastępczych.

Mimo, że zarówno w rodzinie zastępczej, jak i adopcyjnej wychowywane jest dziecko innych rodziców, różnica między nimi jest zasadnicza. Po adopcji, pomiędzy dzieckiem a rodzicami adopcyjnymi powstaje taki stosunek prawny, jak w naturalnej rodzinie. Zerwane zostają prawne stosunki dziecka i rodziców biologicznych. Dziecko przyjmuje nazwisko rodziców, zmieniany jest akt urodzenia, tak jak gdyby było to biologiczne dziecko rodziców adopcyjnych. W przypadku rodzin zastępczych, rodzice tylko „tymczasowo” zastępują rodziców biologicznych. Dzieci nie mają prawa dziedziczenia. Nie otrzymują także nazwiska rodziców zastępczych.

Prawa rodziców zastępczych

Kontakt z dzieckiem przed umieszczeniem go w tej rodzinie, jeżeli istnieje taka potrzeba.
Uzyskanie szczegółowych informacji o przyjmowanym dziecku i jego sytuacji rodzinnej, informacji o specyficznych potrzebach dziecka.
Wsparcie ze strony powiatowego centrum pomocy rodzinie w rozwiązywaniu zgłaszanych przez rodziców problemów.
Pomoc pieniężna dla rodziców zastępczych. Podstawą ustalenia wysokości pomocy pieniężnej jest kwota 1 647 złotych, wypłacana miesięcznie. Wysokość pomocy pieniężnej jest zależna od wieku oraz stanu zdrowia dziecka. Pod uwagę bierze się także poziom niedostosowania społecznego dziecka, jeżeli wykazuje ono przejawy demoralizacji w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich. Więcej o wysokości pomocy pieniężnej dla rodziców, przeczytasz w naszym artykule „Dziecko w rodzinie zastępczej.”
Do praw rodziców zastępczych należy także reprezentowanie dziecka w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb związanych z jego utrzymaniem, w tym m.in.: alimentów, renty rodzinnej i odszkodowawczej czy zasiłku pielęgnacyjnego, z zastrzeżeniem jednak, że prawo to przysługuje tylko tym rodzinom, w których dziecko zostało umieszczone na mocy orzeczenia sądu opiekuńczego.
Wynagrodzenie, które przysługuje tylko rodzinom zastępczym zawodowym niespokrewnionym z dzieckiem; zawodowa rodzina wielodzietna i specjalistyczna otrzymuje wynagrodzenie z tytułu świadczonej opieki i wychowania, a rodzina zawodowa o charakterze pogotowia rodzinnego otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka lub z tytułu świadczonej opieki i wychowania.

Obowiązki rodziców zastępczych

Do głównych obowiązków rodziców zastępczych należą:

Sprawowanie osobistej opieki i wychowania nad powierzonym dzieckiem.
Zapewnienie dziecku warunków rozwoju i wychowania odpowiednich do jego stanu zdrowia i poziomu rozwoju.
Współpraca z najbliższym centrum pomocy rodzinie.
Uczestniczenie w szkoleniu organizowanym przez centrum pomocy rodzinie, ośrodek adopcyjno – opiekuńczy lub inny podmiot.

Rodzice zastępczy nie powinni także zapomnieć o tym, że ich wychowanej często pomimo przykrych doświadczeń, wciąż kocha swoich rodziców i choć chwilowo pozbawieni władzy rodzicielskiej, to oni są jego prawdziwymi rodzicami.

Jakie są prawa rodziców biologicznych?

Rodzice zastępczy jedynie czasowo „zastępują” rodziców biologicznych w codziennej opiece. Sposób ich opieki jest kontrolowany zarówno przez sąd jak i organ wypłacający pomoc pieniężną. Rodzice zastępczy są także zobowiązani do umożliwienia dziecku kontaktu, a także spotkań z rodzicami naturalnymi, o ile sąd nie postanowi inaczej. Jeśli władza rodzicielska rodziców naturalnych jest jedynie zawieszona bądź ograniczona, wszystkie ważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane w porozumieniu z nimi. Może zdarzyć się również tak, że sytuacja życiowa rodziny naturalnej ulegnie trwałej poprawie i sąd może orzec wtedy powrót dziecka do rodziców biologicznych.