Pielęgnacja skóry zimą

Skóra pełni niezwykle ważną role w naszym życiu. Za pomocą tzw. płaszcza lipidowego znajdującego się na warstwie rogowej naskórka Osłania ona bowiem nasz organizm przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych w postaci niskich temperatur, wilgoci, wiatru i zanieczyszczeń, a także przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Szczególnie zimą należy zadbać o odpowiednią ochronę, gdyż w okresie tym skóra narażona jest na utratę wilgoci dużo szybciej niż w okresie letnim, co powoduje uszkodzenie płaszcza lipidowego. Jeśli dojdzie do przesuszenia naskórka możemy odczuwać nieprzyjemny świąd, pieczenie i uczucie ściągnięcia.

Ochrona skóry w zimie

Złuszczanie

Pielęgnacja skóry zimą jest więc niezwykle istotna i powinna składać się z kilu elementów. Przede wszystkim podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne złuszczanie naskórka, które reguluje ukrwienie skóry, ułatwia jej regeneracje oraz zapobiega zatykaniu porów martwym naskórkiem, co może spowodować pojawienie się zaskórników. Złuszczanie naskórka sprzyja powstawaniu włókien kolagenowych i elastylowych oraz nadaje skórze jednolity koloryt.

Oczyszczanie

Ważnym elementem pielęgnacji skóry zimą jest jej oczyszczanie. Należy jednak unikać stosowania preparatów z alkoholem. W przypadku tłustej cery warto stosować żele do oczyszczania twarzy, które regulują gospodarkę lipidową, natomiast cera sucha powinna być oczyszczana za pomocą mleczka lub śmietanki kosmetycznej, a także specjalnych toników, przeznaczonych wyłącznie do tego typu skóry.

Warto również pamiętać, iż zabieg oczyszczania powinno się wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem.

Nawilżanie

W zimie należy regularnie nawilżać skórę na całym ciele. Warto do tego celu stosować odpowiedni krem nawilżający z zawartością gliceryny oraz witamin B i E, który ma również działanie łagodzące w na wszelkiego rodzaju podrażnienia pod wpływem mrozu, wilgoci i wiatru. Wychodząc na dwór smarujmy twarz oraz dłonie kremami z filtrem UV, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Odżywianie

Raz w tygodniu warto stosować różnego rodzaju odżywki i maseczki na twarz i dłonie, które intensywnie nawilżą i zregenerują skórę. Warto również sięgać po suplementy diety z witaminą E oraz kolagenem, które odżywią naszą skórę od wewnątrz.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+