Laryngologia – zapalenie zatok

Zauważalny, a później coraz bardziej dokuczliwy ból pojawiający się przy schylaniu głowy, jak również niedrożność nosa oraz ogólne złe samopoczucie może mylnie wskazywać na przeziębienie lub początki grypy. Czasami jednak objawy te mogą być początkiem znacznie poważniejszego schorzenia – zapalenia zatok. Schorzenie to może być przewlekłe, jeśli jednak objawy nasilają się i trwają dłużej niż 10 tygodni, możemy mówić o stanie przewlekłej choroby zatok.

Tajemnicze przyczyny?

Położone wewnątrz czaszki zatoki wypełnione są powietrzem i połączone z jamą nosową. Pokrywająca je błona śluzowa ma za zadanie zbieranie, transport i usuwanie zalegających drobinek kurzu, drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń, wprowadzanych do organizmu podczas oddychania. Podczas infekcji dróg oddechowych dochodzi do powstania zatoru i obrzęku błon śluzowych nosa, przez co uniemożliwione jest płynne ujście wydzieliny z zatok. Jest to idealna chwila na namnażanie się wirusów i innych niekorzystnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Po czym poznać zapalenie zatok?

Charakterystycznym objawem, ujawniającym to uciążliwe schorzenie jest ból w okolicach brwi i nasady nosa. Jest on mocniej odczuwalny podczas schylania się oraz wzmożonego wysiłku fizycznego. Dolegliwości bywają tak silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie; niejednokrotnie ból przenosi się również na zęby. Dodatkowymi symptomami są gorączka, brak apetytu, ogólna apatia. Zapalenie takie może być również wynikiem niedoleczonej infekcji dróg oddechowych. Ostre zapalenie zatok wraz z objawami trwa do miesiąca.

Jak leczyć zatoki?

Leczenie zatok polega głównie na podawaniu środków farmakologicznych oraz zmniejszaniu obrzęku w obrębie nosa. Przede wszystkim należy ułatwić odprowadzanie wydzieliny z nosa. Ogólnodostępne leki bez recepty zmniejszające ból zatok nie powinny odwieźć nas jednak od wizyty u lekarza. W tym konkretnym przypadku pomoże laryngolog Skoczów , Katowice, czy Piekary śląskie to miasta gdzie znajdziemy wielu dobrych specjalistów z tej dziedziny. Po wstępnym badaniu stanu zatok wystawią diagnozę i wskażą najodpowiedniejszą drogę leczenia.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+