Najstarszy człowiek na świecie mieszka w Boliwii. Ma 123 lata

Boliwijskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że w gminie Frasquia w jednej z boliwijskich prowincji mieszka najstarszy człowiek na świecie. Kim jest ? Czym się zajmuje? Ile ma lat?

Najstarszym człowiekiem na świecie jest 123-letni rolnik, Indianin z górskiego plemienia Ajmarów, Carmelo Flores Laura. Dotychczas tytuł najstarszego żyjącego człowieka na ziemi należał do 112-letniego muzyka Salustiano Sancheza Blazqueza. A najdłużej żyjącym człowiekiem w dziejach świata była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat.

Według danych, Boliwijczyk przyszedł na świat 16 lipca 1890 roku. Doczekał się trójki dzieci, z których jedno wciąż żyje, 16 wnucząt i 39 prawnucząt. Boliwijczyk od z dawien dawna mieszka w niewielkiej chatce pokrytej słomianym dachem, która znajduje się na wysokości czterech tysięcy metrów w prowincji Omasuyos.

Najstarszy człowiek świata jest energicznym, pełnym sił mężczyzną, który samodzielnie potrafi wykonać jeszcze wiele czynności. Każdego dnia wyrusza na piesze wędrówki we własnoręcznie wykonanych butach z opon samochodowych. W czym tkwi tajemnica jego długowieczności i dobrego zdrowia? Jak podkreśla Carmelo Flores Laura jego tajemnica długowieczność tkwi w „ andyjskiej diecie”, w skład, której wchodzą m.in. ziarna komosy ryżowej, liście koki i miejscowe grzyby.

Czy jest to rzeczywiście najstarszy człowiek na świecie? Wszystko wskazuje na to, że tak. Jednak należy mieć na uwadze to, że trudno zweryfikować wiek boliwijskich rolników, gdyż świadectwa urodzenia były tam wydawane dopiero po 1940 roku. Dokumentem potwierdzającym wiek Carmelo Flores Laura jest świadectwo chrztu, na którym właśnie istnieje właśnie ta data – 16 lipca 1890. Nam pozostaje więc życzyć wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i oczywiście 200 lat!

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+