Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia. Mleko matki w pełni pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu w pierwszych 4-6 miesiącach życia.
Dotychczas w mleku kobiecym wyodrębniono ponad 200 składników takich jak: tłuszcze, białka, węglowodany, składniki mineralne, przeciwciała, witaminy. Dzięki unikalnej budowie poszczególnych składników pokarm matki jest w naturalny sposób przystosowany do rozwijającego się układu trawiennego niemowląt i łatwo przez niego przyswajalny. Ponadto mleko kobiece jest jałowe, świeże i łatwo dostepne dla Maleństwa w każdej sytuacji.
Wczesne karmienie dziecka – już w pierwszych dniach po urodzeniu – jest bardzo istotne. Gruczoł piersiowy wydala wówczas tzw. siarę zawierającą znacznie więcej białka, niezwykle bogatego w składniki zapewniające dziecku ochronę przed zakażenimi bakteryjnymi i wirusowymi. Pokarm początkowy jest bardziej żółty, gęsty i lepki.
Późniejszy skład mleka naturalnego, zależy od sposobu odżywiania oraz stanu zdrowia matki. Karmienie piersią rodzi głęboką więź między matką i dzieckiem, jednak każda kobieta, która decyduje się na karmienie naturalne powinna dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, mając na uwadze dobro i zdrowie dziecka.
Kiedy karmisz piersią:
Wskazania | Przeciwwskazania |
Podawanie dziecku pokarmu zawsze, gdy zasygnalizuje głód | Spożywanie alkoholu, kawy, ostrych przypraw |
Karmienie Maluszka jednorazowo nie dłużej niż 30 minut | Palenie papierosów |
Dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym zawsze wtedy, gdy ilość naturalnego pokarmu zmniejsza się i jest niedostateczna (po konsultacji z lekarzem możesz wybrać odpowiednie dla swojego Maleństwa mleko modyfikowane najbardziej zbliżone do Twojego naturalnego pokarmu) | Spożywanie pokarmów, które powodują u Twojego Maleństwa alergię (np. niektóre niemowlęta mogą być uczulone na białko zawarte w mleku krowim i wówczas matka powinna unikać pokarmów bazujących na mleku krowim) |
Od 3. tygodnia życia podawanie dziecku witaminę D3 (1 kroplę) | Przyjmowanie leków (w przypadku choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem) |
W pierwszych miesiącach życia Maluszka pokarm matki zaspokaja wszystkie potrzeby rozwijającego się organizmu niemowlęcia. Jednak wraz z dorastaniem dziecka około 5-6 miesiąca życia mleko matki przestaje być wystarczającym pokarmem. Konieczne jest stopniowe wprowadzanie posiłków bezmlecznych i warzyw np.: przetartych jabłek czy marchwi, zupy jarzynowej, kleiku ryżowego z jabłkiem (koniecznie bez glutenu).
W 6. miesiącu życia dietę dziecka można wzbogacać o gotowane mięso (kurze, indycze) w postaci przetartej zupy. Nowe pokarmy podajemy dziecku łyżeczką, nie przez smoczek, aby nie zniechęcić Maleństwa do ssania piersi. Do 9. miesiąca nie należy wprowadzać przetworów mącznych i kasz zwierających gluten (kasza manna).
UWAGA!
Istnieją okoliczności (bardzo nieliczne), w których karmienie piersią jest przeciwwskazane. Każdorazowo w takiej sytuacji matka powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże wybrać najlepsze mleko modyfikowane dla Maleństwa.
Przeciwwskazania do karmienia piersią:
- Ostre choroby infekcyjne, które na krótko uniemożliwają matce karmienie dziecka
- Choroby przewlekłe (choroby psychiczne, nowotworowe)
- Implanty w piersiach
- Wrodzone choroby metaboliczne dziecka jak galaktozemia i fenyloketonuria