Coraz więcej par jest zaniepokojonych, ponieważ coraz dłużej muszą czekać na ciążę i marzenie o dziecku przeciąga się w czasie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w dzisiejszych czasach coraz więcej mężczyzn i kobiet decyduje się na dzieci w coraz późniejszym wieku. Im człowiek starszy tym trudniej o poczęcie. Tak więc, 20-latka czeka średnio dwa i pół miesiąca żeby zajść w ciążę, 40- latka musi już czekać na ciążę średnio dwa lata. Okres oczekiwania około roku nie jest rzadkością wśród 30- latek. Płodność u mężczyzn zmniejsza się również wraz z wiekiem z powodu ograniczonej liczby plemników. Na przykład mężczyzna w wieku 40 lat ma o połowę mniej plemników niż 20-latek.
Jeśli nie chcesz już dłużej czekać na ciążę, to zdecydowanie powinnaś unikać wszelkich sytuacji stresowych. Nie powinnaś się także denerwować, jeśli przez pierwszych kilka miesięcy nie możesz zajść w ciążę. Twoje obawy są zrozumiałe, ale nie musi ci to spędzać snu z powiek. Stres jest bowiem czynnikiem, który może osłabić twoją płodność. Tak więc wykorzystaj ten czas, w celu przygotowania się fizycznie i psychicznie do bycia w ciąży. Czy nie przydałoby się rzucić palenia, zapisać na ćwiczenia relaksacyjne lub jogę, albo zacząć uprawiać jakiś inny sport? Możecie także z partnerem zorganizować sobie wspólnie czas, na przykład wybierając się na wycieczkę. Tutaj znajdziesz kilka wskazówek jak wzmocnić swoją płodność. Naucz się również metody obliczania dni płodnych, a następnie spróbujcie z partnerem w tym czasie częściej ze sobą współżyć.
Jeżeli jednak znowu się nie powiedzie, pamiętaj, że nawet w najbardziej płodnej fazie prawdopodobieństwo zapłodnienia wynosi tylko 30%.
Kiedy należy skorzystać z opieki medycznej?
W zależności od wieku – jak opisano powyżej – na ciążę można czekać od roku do dwóch lat. Jest to całkiem normalne. Jednak warto wziąć pod uwagę, że jeśli w tym czasie, pomimo częstego współżycua bez zabezpieczenia, nie zaszłaś w ciążę, może się okazać, że Ty lub Twój partner jesteście bezpłodni. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, w celu omówienia przyczyn i możliwych rozwiązań problemu. Jeśli podejrzenie niepłodności istniało już wcześniej, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Z artykułu o tym, jak wybrać odpowiedniego lekarza dowiesz się, jak znaleźć dobrego specjalistę.