Recenzja książki: to niełatwa sztuka!

Recenzja książki nie jest wcale takim prostym zadaniem. Potrzeba tu bowiem dyscypliny językowej i intelektualnej. A tego przecież już polskie szkoły nie uczą…
Recenzja książki to ze swej zasady kompozycja dość krótka. Powinna jednak zawierać recenzja książki kilka podstawowych elementów. Recenzja książki składa się więc z ogólnych wiadomości o autorze i tematyce dzieła. Ponadto recenzja książki powinna zawierać uwagi autora dlaczego pozycję ta należy przeczytać (lub nie), co się w niej recenzentowi podobało (lub nie). Absolutnie niedopuszczalne, jeśli chodzi o temat „recenzja książki” jest wikłanie się w szczegóły fabularne książki (jeśli to powieść), bo to najprostsza droga do streszczenia. Co więcej kategorycznie zabronione jest recenzja książki zdradzająca jej zakończenie. To bowiem zabija przyjemność czytania recenzowanego utworu (zwłaszcza jeśli to kryminał a my dowiadujemy się kto zabił…) a my sami mamy ochotę zabić człowieka, spod którego pióra wyszła ta recenzja książki. Widać więc że recenzja książki to, zaiste, nieprosta sprawa. Na niewielkiej przestrzeni musi się autor z tym wszystkim uporać. Recenzja ma intrygować, zaciekawiać. Innymi słowy recenzja książki to coś w rodzaju literackiej reklamy danego utworu.
Zachęcam by urządzać uczniom ćwiczenia warsztatowe z celowego i ekonomicznego posługiwania się językiem ojczystym. A mało co nadaje się do tego lepiej niż recenzja książki.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+