Pojawienie się noworodka bywa trudnym okresem dla dzieci, które mogą poczuć się odrzucone i wymagać więcej uwagi. Planując i przygotowując syna lub córkę na przyjście na świat nowego członka rodziny, możesz uchronić się od trudności spowodowanych odczuciem odrzucenia u rodzeństwa. Sposób, w jaki powiesz dzieciom o spodziewanych narodzinach brata lub siostry, będzie zależał od tego, jak mogą to odebrać.
Rozmowa z małym dzieckiem
Mimo iż nie możesz wszystkiego wyjaśnić dziecku w wieku poniżej dwóch lat, ważne jest, abyś w sposób naturalny i bez obaw powiedziała mu, co się stanie. Najlepiej będzie zaczekać aż samo zada zwyczajne pytanie, na przykład gdy zauważy powiększający się brzuch lub gdy zainteresuje się niemowlęciem przyjaciół. Możesz również czytać mu o tym, skąd się biorą dzieci, lub pokazać zdjęcia z czasów, gdy sam był malutki. Pomocny może być częsty kontakt z wielodzietnymi rodzinami. Dzięki temu starsze dziecko uzna pojawienie się niemowlaka, za naturalną część życia rodziny.
Rozmowa ze starszym dzieckiem
Im dziecko jest starsze, tym więcej możesz mu wyjaśnić i wcześniej o wszystkim je poinformować. Starsze dziecko może pytać, co się z tobą dzieje, jak rośnie dzidziuś w twoim brzuchu. Zachęć dzieci, aby same zobaczyły jak płód porusza się w brzuchu. Możesz zaangażować syna lub córkę w wybór imienia dla malucha. To wszystko pomoże sprawić, że nadchodzące narodziny staną się rodzinnym wydarzeniem.
Poproś rodzinę i przyjaciół, aby zrobili trochę zamieszania wokół dzieci. Powiedz, że nie chcesz, aby miały wrażenie, że cała uwaga jest skupiona na noworodku. Pakując się do szpitala, przygotuj prezent dla starszego dziecka od noworodka. Poproś dziadków i bliską rodzinę, aby przynieśli jakiś drobiazg dla starszych dzieci, gdy przyjdą zobaczyć maluszka.
Jak dziecko może zareagować?
Możesz się spotkać z rożnymi reakcjami, począwszy od podekscytowania z powodu perspektywy przyszłego towarzysza zabaw, aż po obawy, że ten nowy będzie twoim ulubieńcem. Najpierw może się wydawać, że dziecko nie przejęło się tą wiadomością, a potem przez pewien czas będzie nieposłuszne. Może też nie zrozumieć, że spodziewasz się drugiego dziecka i zareaguje dopiero po jego narodzinach. Niejednokrotnie syn lub córka dumnie rozpowiada kolegom, że będzie mieć braciszka lub siostrzyczkę. Bez względu na reakcje, dziecko będzie wymagało wsparcia i zrozumienia ze strony rodziców.
A co z nastolatkiem?
Niektórym nastolatkom bez większych trudności przyjdzie zaakceptowanie faktu, że jesteś w ciąży. Inne mogą czuć się głęboko zażenowane, mając dowód na to, że ich matka lub rodzice ciągle prowadzą aktywne życie seksualne. Może też pojawić się awersja do noworodka, postrzeganego jako rywal pochłaniający czas i uwagę rodziców. Takie reakcje są bardzo częste, powinnaś więc spróbować przedyskutować nową sytuację z nastolatkiem jak z osoba dorosłą.
Na podstawie: dr Ch. Lees, G. McCartan, Ciąża, przewodnik po dziewięciu najważniejszych miesiącach w życiu kobiety