Otwarto stuletnią paczkę

26 sierpnia 1912 roku niejaki Johan Nygarda przekazał do administracji norweskiej gminy Sel w mieście Otta tajemniczą paczkę, paczkę, którą opieczętował specjalnym napisem „można otworzyć dopiero w 2012 r.” Pokolenia uszanowały jego decyzję. Paczka przetrwała wiele – pierwszą i drugą wojnę światową i dopiero po blisko 100 latach oczekiwań, gdybania sprawdzono, co tak naprawdę Johan Nygarda miał do przekazania przyszłym pokoleniom.

Uroczystego otwarcia dokonano 26 sierpnia 2012 roku. W uroczystej gali udział wzięli pracownicy muzeum, mieszkańcy Norwegii, norweska księżniczka Astrid, a także tłumy widzów z całego świata, którzy śledzili przebieg uroczystości na ekranach komputerów.

Pakunek ważący 3, 1 kg, mający 40 cm długości, 28 cm szerokości i 9 cm grubości otworzyli pracownicy muzeum – Gudbrandsdal Kjell Voldheim i Gro Hagemann. Gdy pracownicy przecinali sznurki i papier wszyscy z zaciekawieniem spoglądali na siebie. Jednak zamiast spektakularnego skarbu czy „Błękitnej Gwiazdy” z Titanica ich oczom ukazała się….. Druga paczka. Niektórzy nawet zaczęli żartować, że na drugiej paczce pewnie znajduje się napis „HA, HA, nabrałem was”. Okazało się jednak, że paczka ma zawartość, a znajdują się w niej: listy z USA, protokoły, gazeta z sierpnia 1912 roku, zeszyt z notatkami, obrazek wyrwany z pamiętnika, a także skrawki białego, czerwonego i niebieskiego materiału, który najprawdopodobniej pochodzi ze sztandaru być może nawet królewskiego.

Jaka jest waga owego znaleziska? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy dokładnie obejrzeć, przestudiować wszystkie dokumenty z paczki. Zanim to nastąpi minie pewnie trochę czasu. Jedno jest pewne osoby, które liczyły na spektakularny skarb, na „Błękitną Gwiazdę” z Titanica mogły poczuć się nie, co rozczarowane.

About the author /


Related Articles

Latest

+

Random

+