Rate this post

Kiedy zostawiamy własne dziecko pod opieką innej osoby, oczekujemy, że w odpowiedni sposób zaspokoi ona jego potrzeby oraz zapewni bezpieczeństwo. Doświadczona niania zadba nie tylko o prawidłowe żywienie bądź higienę, lecz także o dobre samopoczucie powierzonego jej dziecka. Czego możemy wymagać od dobrej opiekunki?

Przede wszystkim – bezpieczeństwo

Najczęściej pod opieką niani pozostają niemowlaki lub dzieci przed ukończeniem 3-4 roku życia, nie uczęszczające jeszcze do przedszkola. Pierwszym jej obowiązkiem będzie zatem zapewnienie im bezpieczeństwa, poprzez zapobieganie wszelkim sytuacjom, które mogłyby zagrozić ich życiu lub zdrowiu. Dobra opiekunka będzie działać profilaktycznie, lecz w razie potrzeby udzieli również pierwszej pomocy, poda lek, zabierze dziecko do lekarza. Zadba także o prawidłowe żywienie oraz przeprowadzi niezbędne zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne. Jej zadaniem będzie zatem, w zależności od wieku dziecka, kąpanie, mycie, przewijanie, czesanie oraz inne podobne czynności. Podczas ich wykonywania powinna opierać się na wskazówkach otrzymanych od prawnych opiekunów dziecka.

Stymulowanie rozwoju dziecka

Kolejnym wyzwaniem, któremu musi sprostać dobra opiekunka do dziecka, jest zorganizowanie mu czasu, w sposób odpowiedni do jego wieku, upodobań, zaleceń rodziców. Wprawna niania będzie wiedziała, jak stymulować rozwój dziecka oraz łączyć zabawę z nauką. Z pewnością przydatne będzie tu wykształcenie pedagogiczne lub wiedza odnośnie specyfiki dzieci w różnych przedziałach wiekowych. Nie mniej istotne jest dawanie dobrego przykładu oraz utrwalanie prawidłowych nawyków – żywieniowych lub higienicznych. Opiekunka do dziecka nie powinna zapominać również o tym, jak istotna jest aktywność ruchowa, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Jeśli dziecko pozostaje pod jej opieką przez dłuższy czas, musi zapewnić mu możliwość wyjścia na spacer, ewentualnie zaproponować zabawy ruchowe w domu.

Więź opiekunka – dziecko

Nawet najlepiej wykształcona i najbardziej doświadczona opiekunka może zawieść nasze oczekiwania, jeśli nie uda jej się nawiązać dobrych relacji z dzieckiem. Ten element jest niezbędny, aby zaspokoić psychospołeczne potrzeby dziecka. Kontakt werbalny, niewerbalny oraz więź emocjonalna są warunkiem dobrego samopoczucia obu stron, którego nie zastąpią nawet najbardziej wyszukane zabawy. Szukając niani, dajmy więc sobie i dziecku więcej czasu na jej dokładne poznanie. Pozwólmy przyjść kilkakrotnie do domu podczas naszej obecności, zostawmy dziecko pod jej opieką na krótki czas. Z pewnością dostrzeżemy, czy udało się nawiązać odpowiedni kontakt.