O studiach, szkołach wyższych i znalezieniu wymarzonej pracy

Z pewnością prawie każdy z nas zaobserwował, że gdy było się małym zastanawiało się kim chcielibyśmy stać się gdy się dorośnie. Już na początku naszej nauki przychodziły nam pewne pomysły. Dziewczynki fantazjowały o tym, by zostać piosenkarkami, a chłopcy policjantami. Wraz z upływem czasu nasze zamysły podlegały przeobrażeniom, a decyzje stawały się coraz bardziej ostrożne. Jednak przychodzi czas by się w końcu na coś zdecydować w jakim kierunku chcemy podążać. Dla części z pewnością będzie to nie lada zadanie.
Specjalizacja

Wybór kierunku kształcenia to nie taka prosta sprawa. Ważne jest tutaj by inspirować się swoimi upodobaniami i nie baczyć na sugestie innych, tylko zmierzać za swoimi marzeniami. Często rodzice podpowiadają nam jaki zawód wybrać jednak w rzeczywistości, to jedynie my wiemy w czym chcemy się specjalizować. Dlatego istotne jest by prowadzić się swoim głosem wewnętrznym, ponieważ w rezultacie to Ty będziesz wykonywać tą pracę przez resztę życia. Jeśli nie wiesz co chciałbyś studiować przemyśl co jest Twą największą pasją i czy jakaś specjalizacja na studiach jest zbliżona do tego. Wskazane byłoby również cofnąć się choć trochę w wstecz. Być może dziecięce imaginacje o perfekcyjnej pracy doprowadzą Cię do sedna.
Uczelnia

Gdy już obierzemy jakąś ścieżkę musimy się jeszcze zastanowić na której uczelni chcielibyśmy się uczyć. Współcześnie w Polsce jest w czym wybierać. Oprócz szkół publicznych, są również prywatne. Możemy zdecydować jaki tryb studiów preferujemy: dzienny czy wieczorowy. W większych miastach takich jak Warszawa czy Lublin, jest jeszcze więcej perspektyw, gdyż znajduje się tutaj bogatsza oferta uczelni. Dobrze również przed ostateczną decyzją odwiedzić interesującą nas szkołę i porozmawiać z osobami uczącymi się już tam. Będzie to bardzo pomocne, przy stwierdzeniu czy na pewno idziemy w dobrym kierunku.
Perspektywy

Nim zaczniemy rekrutować na określony kierunek, dobrze byłoby dowiedzieć się jakie są po nim perspektywy. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie czy jest to kierunek przyszłościowy. Rzecz jasna osoby, które zamierzają mieć własną działalność gospodarczą, to nie muszą martwić się o zatrudnienie, jednak Ci którzy myślą raczej o pracy w korporacjach czy małych firmach, powinni się tym bardziej zainteresować. Bowiem plagą współczesnych czasów jest to, iż wiele młodych kończy ten sam kierunek a później pojawiają się problemy ze znalezieniem pracy. By do tego nie doszło, należy dobrze przemyśleć jaką drogą podążać. Jeśli wiemy, iż jest już duże bezrobocie w obranej przez nas dziedzinie, to może jednak warto pomyśleć o pójściu w trochę inną stronę.
Determinacja

Jak widać, decyzja o studiowaniu nie jest prostym wyborem. Przed maturzystami stoi wiele niejasnych decyzji. Jednak warto zainwestować w to trochę swego czasu, by w przyszłości nie żałować. Znaczące jest jaką specjalizację i uczelnie wybierzemy, jednak rozwiązaniem naszych wątpliwości może okazać się znajomość rynku. Znacząca jest również nasza determinacja i pewność tego, dokąd pragniemy dotrzeć. Pozytywne nastawienie jeszcze nikomu nie zaszkodził, a wielu osobom pomógł, zatem głowa do góry! Realizujmy swoje pomysły, lecz róbmy to rozsądnie.

Uczniowie z województwa dolnośląskiego triumfują w Tesco dla Szkół
Tesco dla Szkół

Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych z Jerzmanowej pokonało ponad 750 innych placówek i zwyciężyło w konkursie Tesco dla Szkół – „Zdrowo najedzeni”. W nagrodę otrzyma pracownię multimedialną o wartości 16 000 zł, kamerki HD dla uczniów i tablet dla nauczyciela. Zwycięstwo było możliwe dzięki kreatywności uczniów, którzy stworzyli pracę konkursową – filmik o zdrowym żywieniu – oraz zaangażowaniu całej społeczności lokalnej w jego promocję wśród internautów.

10 uczniów z zespołu „Unpluggged_2013” pokonało blisko 12 000 uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski. Zwycięstwo zespołu było możliwe dzięki poparciu internautów, którzy oddali 3 736 głosów na pracę konkursową – 2-minutowy filmik o zdrowym odżywianiu stworzony przez uczniów z Jerzmanowej, gwarantując mu miejsce w II etapie konkursu. Tam praca zdobyła uznanie Jury. Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych już drugi rok z rzędu zwyciężyło w konkursie Tesco dla Szkół. Do licznych laureatów z województwa dolnośląskiego w 10-letniej historii programu należą też m.in. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Chobieni, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jelczu-Laskowicach, Publiczne Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Marcinowicach, Szkoła Podstawowa Nr 1 im Bolesława Chrobrego w Oławie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie, Publiczne Gimnazjum nr 3 w Wałbrzychu oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sucharskiego i Gimnazjum Nr 16 z Wrocławia.

Sukces zaowocował nie tylko cennymi nagrodami rzeczowymi. Najważniejsza okazała się nauka, jaką dzieci wyniosły z akcji Tesco dla Szkół. Uczniowie przez kilka miesięcy uczyli się zasad zdrowego żywienia, które przyswajali sobie poprzez zabawę zarówno podczas tworzenia filmiku, jak i podczas jego promocji w społeczności lokalnej. „Konkurs Tesco dla Szkół – „Zdrowo Najedzeni” stał się tematem nr 1 w naszej szkole i na długo zostanie w naszej pamięci. Na pewno zbliżył naszą społeczność szkolną we wspólnym działaniu i przede wszystkim wpoił nam i utrwalił zasady zdrowego odżywiania. Tym właśnie możemy się pochwalić, bo o to nam przecież chodziło.” – opowiada Elżbieta Naparstek, nauczycielka z Jankowic.

Entuzjazm, kreatywność i zaangażowanie uczniów i całych społeczności szkolnych przełożyły się na ogromny sukces 10. edycji konkursu Tesco dla Szkół. Jest to największa tego typu inicjatywa w Polsce, która edukuje dzieci i młodzież na temat spraw ważnych dla nich i dla ich zdrowia oraz daje szkołom możliwość poprawy wyposażenia.

Dzięki Tesco dla Szkół w ciągu dekady aż 11 tysięcy szkół zdobyło nowoczesny sprzęt wart ponad 13 milionów złotych. W tym roku dołącza do nich Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych w Jerzmanowej. „Udział w konkursie i atrakcyjna nagroda w postaci sprzętu multimedialnego, który udało nam się wywalczyć, rozwija umiejętności uczniów w posługiwaniu się najnowszymi technologiami i podnosi jakość nauczania w szkole” – mówi Małgorzata Gawonicz, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 Wałbrzychu, której uczniowie korzystają już od dwóch lat z nowoczesnej pracowni multimedialnej, zdobytej w 8 edycji konkursu. „Zaangażowanie uczniów i społeczności lokalnej to klucz do sukcesu.” Ernest Kłósek, Dyrektor Gimnazjum z Jerzmanowej, dodaje: „Przystąpienie do konkursu promuje naszą szkołę na szerszym forum, a przede wszystkim daje poczucie wartości uczniom i buduje ich wysoka samoocenę.” Integracja całej społeczności szkolnej, poczucie odpowiedzialności za szkołę i dumy z jej osiągnięć pozostanie, tak jak nowoczesna pracownia multimedialna, trwałą korzyścią z udziału w programie Tesco dla Szkół.

About the author /


Related Articles