Rate this post

Jeśli mimo długich starań para wciąż pozostaje bezdzietna, może świadczyć  to o niepłodności jednego z partnerów lub obojga. Przyczyn tej sytuacji może być wiele, jednak coraz częstszą jest nadwaga kobiety. Nadwaga może także spowodować osłabienie jakości spermy mężczyzny, jednak ma ona dużo mniejszy wpływ na poziom hormonów i płodność mężczyzny niż kobiety.

Tkanki tłuszczowe są ważnym producentem hormonów. Jeśli jednak jest ich za dużo, tak jak to ma miejsce w przypadku nadwagi, następuje nadmierna produkcja hormonów, co kompletnie zakłóca równowagę gospodarki hormonalnej. Poza tym nadwaga i nadmierna produkcja hormonów mogą prowadzić do osłabienia funkcji jajników.

Nadwaga ma miejsce wtedy, gdy kobieta waży 20-30% więcej niż wynosi jej waga optymalna, czyli odpowiednia do wieku i wzrostu. Odpowiednią wagę można obliczyć za pomocą wskaźnika BMI. Jeśli BMI wynosi więcej niż 27 szanse na zajście w ciążę mogą być ograniczone.

Jaki wpływ ma nadwaga na gospodarkę hormonalną?

Cykl kobiety jest regulowany zarówno przez żeńskie, jak i męskie hormony. Estrogeny powstają w tkankach tłuszczowych. Przysadka mózgowa reguluje przemianę części tych hormonów w męskie hormony – androgeny. Jeśli jednak w organizmie kobiety jest za dużo tkanki tłuszczowej, funkcje przysadki mózgowej się ograniczają i równowaga pomiędzy żeńskimi i męskimi hormonami zostaje zakłócona. Nadwaga u kobiety powoduje zatem zwiększoną produkcję estrogenów, w skutek czego może dojść do hiperstymulacji jajników i produckcji zbyt wielu komórek jajowych. Jednocześnie organizm próbuje wyrównać poziom żeńskich i męskich hormonów, wydzielając więcej androgenów. Powstaje zatem błędne koło, w którym produkowanych jest zbyt wiele komórek jajowych, które nie są w stanie prawidłowo się rozwinąć i dojrzeć przez zbyt wysoki poziom męskich hormonów. Nie dochodzi do owulacji, cykl miesiączkowy zatrzymuje się, a „dojrzałe” pęcherzyki jajowe osadzają się na jajnikach jako torbiele. W ten sposób dochodzi do rozwoju zespołu policystycznych jajników.

Nadwaga jest zatem odpowiedzialna za zwiększaną produkcję męskich hormonów i może spowodować zachwianie poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie doprowadzić do zwiększonej produkcji insuliny, której zbyt duże stężenie sprzyja powstawaniu męskich hormonów, co jeszcze bardziej ogranicza płodność.

Powstaje błędny krąg, którego elementy wzajemnie się nakręcają, oddalając Cię jednocześnie od marzenia o dziecku, czyniąc zajście w ciążę coraz bardziej nieprawdopodobnym.

Nadwaga może mieć poważne skutki dla Ciebie i dziecka

Oczywiście nadwaga nie zawsze uniemożliwia zajście w ciążę. Kobiety z nadwagą również mają możliwość zostać mamami. Jeżeli nie w naturalny sposób, to z pewnością  z wykorzystaniem metod sztucznego zapłodnienia. Jednak nawet po leczeniu ich szanse na zajście w ciążę są o 10% niższe niż u kobiet bez nadwagi.

Leczenie nadwagi ma sens nie tylko ze względu na ciążę. Nadwaga może prowadzić do zaburzeń przemiany tłuszczów i cukrów, co może prowadzić do cukrzycy lub poważnych problemów z układem krążenia.

Jeśli uda ci się zajść w ciążę, nadwaga może niestety mieć na nią niekorzystny wpływ. Komplikacje, takie jak cukrzyca ciążowa lub podwyższone ciśnienie są dużo częstszym zjawiskiem u otyłych kobiet. Poza tym zakłócenia przemiany materii mogą szkodzić Twojemu nienarodzonemu dziecku.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wyżej opisanych sytuacji jest po prostu zrzucenie nadmiernych kilogramów. Często wystarczy pięcioprocentowa redukcja obecnej wagi, aby przywrócić cykl i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Stężenie estrogenów, androgenów i insuliny, da się bardzo łatwo uregulować poprzez właściwą dietę, odpowiedzialny tryb życia i wystarczającą ilość ruchu.

Przed rozpoczęciem odchudzania warto skonsultować się z lekarzem, który rozpisze Ci odpowiednią dietę i doradzi jak rozsądnie i zdrowo schudnąć. Nadwaga przestanie być Twoim problemem, a marzenie o dziecku stanie się bardzo rzeczywiste.