Kobieta i alkohol, czyli temat charakterystyczny dla czasów współczesnych. Nikogo już nie dziwi i nie zaskakuje widok pijanej kobiety. Po prostu – zmiany kulturowe. Jednak czy następujące zmiany w kulturze odnoszą się do zmian w metabolizmie kobiety, dzięki którym jej organizm łatwiej przyswoi alkohol?
Nie jest to szowinizm, ale chemiczna prawda, że ciało kobiety inaczej reaguje na alkohol, niż ciało mężczyzny. Różnice fizjologiczne i metaboliczne powodują, że kobiety pijące alkohol znacznie częściej – niż mężczyźni – ponoszą uszczerbek na zdrowiu z tego powodu.
Pewne obszary konsekwencji picia alkoholu są wspólne dla kobiet i mężczyzn. Kobiety pijące alkohol – tak samo, jak mężczyźni pijący alkohol – są bardziej narażone są na trudności w relacjach międzyludzkich, urazy fizyczne i psychiczne, czy też na konflikt z prawem.
Miesiączkowanie i alkohol to oddzielny temat. Bo jeszcze inaczej reaguje organizm kobiety na alkohol spożywany podczas miesiączkowania. Alkohol zaostrza objawy miesiączki oraz zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Paradoksalnie, wiele kobiet traktuje wypicie lampki wina lub kieliszek koniaku jako sposób na rozluźnienie podczas PMS. Alkohol wypłukuje magnez z naszego, tymczasem kobiety z prawidłowym poziomem magnezu rzadziej cierpią na PMS.
Pij Mniej – Redukcja spożycia alkoholu
Alkohol stał się częścią stylu życia kobiety- ze wszystkimi tego konsekwencjami. Picie alkoholu jest często integralną częścią codziennego życia. Odmawianie wypicia w czasie spotkań towarzyskich lub kolacji biznesowych może być naprawdę trudne. Już nie wykręcimy się faktem, że jesteśmy kobietami i nam nie wypada…