Pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym zawsze towarzyszą bardzo silne emocje. I to bez względu na to, czy to jest wymarzona ciąża, czy też duże zaskoczenie. Emocje są naturalną reakcją na wszelkie zmiany w życiu, a ciąża i pojawienie się na świecie za kilka miesięcy dziecka reorganizują dotychczasowe życie kobiety i partnera. Zmiany dotyczą zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Dlatego też nie zawsze wiadomości o ciąży towarzyszy zachwyt i radość. I nie ma w tym nic złego, niestosownego, gdy kobieta poczuje smutek, rozczarowanie czy też lęk. Wiele przyszłych mam obwinia się za to, że dowiadując się o ciąży nie pobiegły głosić całemu światu radosnej nowiny. Zdarza się, że partnerzy nie rozumieją, dlaczego ciężarna nie jest od razu zachwycona faktem, że zostanie mamą.
Co można zrobić w takiej sytuacji? Po pierwsze dać sobie czas na zaakceptowanie nowego stanu rzeczy, pozwolić sobie na przeżycie pojawiających się emocji. Należy pamiętać, że nie ma złych emocji – każda z nich, czy ta o zabarwieniu pozytywnym czy negatywnym, niesie jakąś informację i popycha nas ku określonemu działaniu.
Kobieta nie musi również o swoim stanie informować od razu swojego partnera, rodzinę czy znajomych. Może poczekać z tym na stosowny, według niej, moment. Gdy kobieta wcześniej traciła ciążę w pierwszych tygodniach jej trwania, może nie chcieć informować nikogo więcej oprócz partnera, dopóki nie minie największe zagrożenie poronieniem. Jeżeli ma potrzebę, może umówić się na spotkanie z psychologiem czy terapeutą i porozmawiać o swoich wątpliwościach, lękach, emocjach. – mówi Anna Pomajda z centrum dla kobiet w ciąży.
Gdy przyszła mama poinformuje partnera o ciąży, warto od razu zaangażować go w nową sytuację – porozmawiać o planach na przyszłość, o swoich oczekiwaniach, ustalić, jak tata może uczestniczyć w życiu nienarodzonego jeszcze maleństwa (np. wspólne wizyty w gabinecie USG). Ciekawym pomysłem jest pisanie „ciążowego pamiętnika”, który będzie wspaniałym prezentem dla przyszłego dziecka (a i rodzice z przyjemnością do niego zajrzą wspominając czas oczekiwania na narodziny). Gdy wieść o ciąży dotrze do szerszego grona, z pewnością znajdą się „życzliwe” osoby, które chętnie dzielą się swoimi opowieściami z ciężarną. Niestety dużo z nich ma negatywny wydźwięk i źle wpływa na samopoczucie przyszłej mamy. Warto pamiętać, że nie trzeba wysłuchiwać dramatycznych historii porodowych – kobiety mają prawo być asertywne i zdecydowanie odmówić mamie, teściowej i innym osobom słuchania nieprzydatnych nikomu opowieści.
U wielu kobiet, gdy dowiedzą się, że są w ciąży, pojawia się ogromna potrzeba dowiedzenia się wszystkiego o przebiegu ciąży, porodzie i dziecku. Często pierwszym źródłem informacji jest internet. Niestety, obok wielu dobrych źródeł, można trafić na wręcz szkodliwe informacje. Ciężko jest przyszłym mamom zweryfikować wiedzę dostępną na stronach internetowych. Warto odwiedzać znane portale parentingowe oraz zwracać uwagę na to, kto jest autorem tekstów. Logowanie się na lokalnych forach może być przydatne np. przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę, szkoły rodzenia czy douli, ale warto mieć na uwadze to, że każdy dokonuje oceny poprzez pryzmat swoich doświadczeń i oczekiwań. Sprawdzonym źródłem informacji są książki dobrych wydawnictw. Warto sięgać po publikacje nie starsze niż kilkuletnie oraz bliższe naszym (europejskim, polskim) realiom.
Ciąża to okres szczególny w życiu kobiety. Zmiany hormonalne powodują silne wahania nastroju już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Kobiecie należy się więc większa wyrozumiałość ze strony partnera i otaczających ją osób. Bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższych, możliwość porozmawiania o swoich oczekiwaniach, marzeniach, ale również o obawach i lękach, które pojawiają się w związku z nową sytuacją. W wielu miastach działają również grupy wsparcia dla kobiet w ciąży, w ramach których odbywają się cykliczne spotkania z reguły bezpłatne. Jedną z takich inicjatyw jest międzynarodowy ruch „Pozytywnie o Porodzie”. Znalezienie się w gronie osób w podobnej sytuacji życiowej i porozmawianie na nurtujące nas tematy jest nieocenionym źródłem wsparcia. Pozwala kobiecie uwierzyć we własne siły i możliwości oraz optymistycznie patrzeć w przyszłość, kiedy to będzie już mamą.