Rate this post

Na pytania odpowiada dr Maria Pokorska-Lis – lekarz medycyny z Akademii Medycznej w Warszawie.

Wybierz kategorię pytań. Jeśli nie znajdziesz wśród nich pytania, które Cię nurtuje zadaj je naszemu specjaliście. Wystarczy, że klikniesz tutaj. Powtarzające się pytania zostaną opublikowane w dziale „Pytania do eksperta”

Jak często mam karmić?

Podczas pierwszych tygodni, jeśli Wasze dziecko śpi 4-5 godzin bez jedzenia, należy je obudzić i podać butelkę. Wypije pewnie około 120 ml podczas każdego karmienia w przeciągu pierwszego miesiąca życia. W wieku 6 miesięcy może potrzebować już więcej pokarmu około 180-240 ml i wymagać 5-6 karmień w ciągu doby. Nie zapominaj jednak, że są to tylko wskazania – nie narzucaj dziecku karmienia równo co 4 godziny. Eksperci zalecają karmienie dzieci zawsze kiedy się tego domagają.

Postaraj się żeby czas karmienia był spokojny i przyjemny zarówno dla Ciebie jak i dla Twojego dziecka. Karmienie jest doskonałą okazją do spędzenia wspólnych, miłych chwil, lepszego poznania siebie wzajemnie. Jeśli Ty jesteś spokojna, Twoje dziecko pewnie też takie będzie. Jeśli karmienie odbywa się w pośpiechu, Maluch z pewnością odczuje podenerwowanie i nie będzie chętny do współpracy.

Skąd mam wiedzieć, że moje dziecko jest głodne?

Musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: Wasze dziecko ma tylko jedną odpowiednią porę karmienia – jego własną! Jest gotowe do jedzenia jak tylko odczuwa głód bez względu na to jak długa jest przerwa między posiłkami 2 czy 4 godziny. Na początku noworodek będzie chciał jeść mniej więcej co 2-4 godziny. Każdorazowo będzie wówczas pił około 60 do 90 ml mleka, a karmienie może trwać około 20-30 minut. Obserwuj dziecko. Ono najlepiej poinformuje Cię kiedy będzie głodne.

Moje dziecko ciągle się domaga karmienia. Co z 4-godzinnymi przerwami?

Czterogodzinne przerwy między jednym karmieniem a drugim dotyczą dzieci starszych. Żołądek noworodka jest niewielki, dlatego wielu specjalistów radzi aby karmic dziecko „na żądanie”. Na początku Twój maluszek może domagać się karmienia nawet co godzinę lub 8-12 razy na dobę. Jeśli dziecko śpi więcej niż trzy godziny pomiędzy karmieniami, powinnaś skonsultować z pediatrą czy nie ma potrzeby budzić Maluszka na karmienie.

Kiedy mogę wprowadzić do diety Maluszka pokarm inny niż mleko?

Dietę Maluszka możesz wzbogacić w 4. miesiącu życia w soki owocowe (np. z jabłek i marchwi). W kolejnym miesiącu należy wprowadzić mieszanki mleczne z dodatkiem ryżu, kaszy gryczanej lub kukurydzy (bez glutenu) oraz zupę jarzynową. W 6. miesiącu dziecko może jeść już zupki jarzynowe z przetartym mięsem (indyk, kurczak). Pieczywo (żytnie, pszenne) – zawierające gluten można wprowadzić w 10. miesiącu. Plan żywienia Maluszka dostępny jest w załączonej tabelce: Dieta dziecka karmionego sztucznie – tabelka