Rate this post

Przedstawiam ciekawe i łatwe do zrealizowania pomysły, jak mądrze, twórczo i wesoło bawić się z dzieckiem. Każdy znajdzie dla siebie propozycje najróżniejszych gier i zabaw do wykorzystania o każdej porze roku. Tego lata ani rodzice, ani dzieci nie będą się nudzić.

Plastelina z ciasta
Oto znakomity przepis na ciasto, z którego twoje dziecko może ulepić różne formy. Wymieszaj szklankę maki i pół szklanki soli. Następnie dodaj tyle wody, aby powstała gesta papka. Ciasto powinno być dość miękkie, ale nie może kleić się do palców. Dziecko „wyrabia” ciasto razem z tobą, a kiedy osiągnie ono już odpowiednia konsystencję i stanie się gładkie i przyjemne w dotyku, dziecko z twoja pomocą może ulepić różne figury. Możesz je włożyć do pieca – wtedy uzyskają ładny złoty kolor, jeśli nie – ciasto stwardnieje samo po jakimś czasie. To zajmująca i bezpieczna zabawa, a poza tym ciasto mniej brudzi niż plastelina lub modelina.

Łowimy rybki
Ciasto do lepienia rybek mamy juz gotowe w lodówce (mąka, sól, woda). Jeśli trochę wyschło, trzeba dodać wody. Teraz możecie przystąpić do lepienia rybek. Możecie to robić wspólnie, ale wykończenie pracy należy do ciebie: zanim ciasto stwardnieje, do każdej rybki przyczep pętelkę z nitki albo cienkiego drucika. Następnie trzeba przygotować wędkę: do patyka przywiąż kawałek żyłki nylonowej, a na jej końcu umocuj zagiętą szpilkę. Ryby z ciasta nie potrzebują wody, rozłóż je na podłodze. Udanego połowu!
Haczyki i wykończenia rybek można zastąpić drucikami, lub dla ułatwienia nawet magnesikami.

Zabawa w ogrodnika
Kilka ziaren fasoli włóż do wody na całą noc. Następnego dnia możesz ze swoim dzieckiem zabawić się w ogrodnika, żeby pokazać mu jak kiełkuje, a potem rośnie fasola. Na szklance albo na słoiku z wodą umocuj kawałek gazy, tak aby stykała się z wodą. Poproś dziecko aby na gazie ułożyło napęczniałe fasolki. Ziarenka zaczną kiełkować bardzo szybko, a potem wypuszcza korzonki, które przez szkło będzie dobrze widać. Trzeba tylko pamiętać, żeby ziarenka zawsze były zanurzone w wodzie.

Na podstawie: „100 zabaw dla dzieci 2-letnich”